Demet Sabancı Çetindoğan - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği

Demet Sabancı ÇetindoğanDemsa Grup Yönetim Kurulu Başkanı

Demet Sabancı Çetindoğan, merhum Hacı Sabancı ve Özcan Sabancı çiftinin kızı olarak 1965 yılında Adana’da dünyaya geldi. Demet Sabancı Çetindoğan, yetiştiği toprakların insanının özelliklerini yaşamına taşımaya her zaman özen gösterirdi. Üniversite eğitimini, Londra’nın seçkin eğitim kurumlarından Richmond College’da, işletme üzerine almış, 1988 yılında eğitimini tamamlayarak yurda döndü. Çocukluğundan beri ailesi dolayısı ile iç içe bulunduğu tekstil sektörüne karşı koyamadığı bir ilgi duyması, onu ailesinin tekstil yatırımlarında görev almaya itti.

Sabancı Çetindoğan’ın Sabancı tekstil işletmelerindeki ilk durağı, 1988 yılında çalışmaya başladığı TEKSA A.Ş. oldu. Bu kurumda çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra, 1995 yılında, Sabancı Grubu’nun ilk sanayi atılımı olma özelliğini taşıyan BOSSA T.A.Ş.’ye geçti. Başarı ile yürüttüğü görevlerin ardından, 2003 ile 2008 yılları arasında hem BOSSA T.A.Ş. hem de YÜNSA A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğini üstlendi.

Demet Sabancı Çetindoğan’ın girişimci olarak kariyeri ise, 1999’da eşi Cengiz Çetindoğan ile birlikte kurduğu perakende tekstil firması DEMSA A.Ş. ile başladı. İlk olarak anne-çocuk markası Mothercare ile iş birliğine giden DEMSA, zaman içinde Tom Ford, Salvatore Ferragamo, DVF, Elie Tahari, Longchamp, Juicy Couture, Agent Provocateur, Pal Zileri, Jo Malone, Michael Kors, Gerard Darel, Kurt Geiger, Guess, Laura Ashley, Charles & Keith, Mothercare-ELC gibi pek çok marka ve modacıyı Türk tüketicisi ile buluşturup; ardından kendi markası olan “Brandroom”u yarattı. Ünlü İngiliz perakende zinciri Harvey Nichols’ı da Türkiye’ye getiren DEMSA, markanın farklı bir tarz yansıtan mağazaları ile büyük başarı sağladı. DEMSA A.Ş. halen, Türkiye çapında 108 mağaza ve 900 çalışanla perakende tekstil sektörünün en büyük firmalarından biri olarak faaliyetine devam ediyor.

Demet Sabancı Çetindoğan, girişimcilik kariyerine, 2006 yılında kurduğu MediaSa Yayıncılık A.Ş. ile devam etti. Tematik kanallar üstüne uzmanlaşmayı hedefleyen MediaSa, faaliyetine moda kanalı Fashion TV’nin Türkiye yayın haklarını alarak başladı. Şirket bundan kısa süre sonra, yılda dört kez yayınlanan; yayın sıklığı, içeriği ve okuyucu kitlesi ile moda dergileri arasında özel bir yere sahip olan Fashion TV Magazine’i hazırlayarak, yazılı basın alanında da varlığını gösterdi. 2007 yılında ise, eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunma amacıyla ZTV kuruldu. ZTV, Türkiye’nin ilk eğitim ve gençlik kanalı olma niteliğini taşıyor. Kanal kısa sürede, YGS, LYS, SBS, KPSS gibi sınavlara ve Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) sınavlarına hazırlanan, derslerine takviye almak ya da “Açık İlköğretim” ve “Açık Lise” ders programını takip etmek isteyen, öğrencilerin, maddi boyutta sıkıntı yaşamadan yararlanabileceği önemli bir kaynak haline geldi.

2011 yılında Türkiye’nin ilk tatil televizyonu hayata geçirdi. WTC lokal ve enternasyonel ve uluslar arası turizme büyük katkı sağlamakta.

2012 yılın Mediasa ile Güney Kore kökenli CJ O Shopping” (CJ) firmasi ile iş birliği anlaşması imzaladı. Bu yeni girişim MCJ alışveriş televizyonu ve B to C e- ticaret sitesinden oluşuyor.

MediaSa Yayıncılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Demet Sabancı Çetindoğan, DEMSA A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini de devam ettirmekte. Bunların yanında, 2006 yılında kurduğu, kök hücre araştırmaları yapan ONKİM’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı, 2008’de kurulan uluslararası deniz taşımacılığı şirketi Densa Deniz Taşımacılık’ın Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ni de üstlendi.

ONKİM, ulusal ve uluslararası kuruluşlara Ar-Ge desteği verebilecek vasıfta, GMP (Good Manufacture Practice – İyi Üretim Pratiği) koşullarına sahip bir araştırma kuruluşu. 2010 yılının Ocak ayında Arthro Kinetics firmasıyla anlaşma yaparak, otolog kıkırdak dokusu üretimine başladı.

Demet Sabancı Çetindoğan, ağabeyi Ömer Sabancı ile ortak kurmuş olduğu DENSA şirketinde ise, uluslararası deniz taşımacılığı yapmakta. Şirketin 1.5 milyon ton taşıma kapasiteli filosunda, toplam 20 yük gemisi bulunmakta.

Toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket eden Demet Sabancı Çetindoğan’a, katkılarından dolayı Mimar Sinan Üniversitesi, Başbakanlık Çocuk Esirgeme Kurumu, Unicef Türkiye Milli Komitesi, TOÇEV gibi pek çok kurum ve kuruluş tarafından teşekkür ve şükran plaketleri sunuldu. Cengiz Çetindoğan’la evli olan Demet Sabancı Çetindoğan, üç çocuk annesidir. Halihazırda TİKAD (Türkiye İş Kadınları Derneği) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve YÇD (Yaratıcı Çocuklar Derneği) Yürütme Kurulu Başkanı’dır. WAAS ( The World Academy of Art and Science) , Hayata Paylaşım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Chaîne des Rôtisseurs Association Mondiale de la Gastronomie; üyelikleri bulunuyor.

Demet Sabancı Çetindoğan, sosyal projelerin yanı sıra Türk resminin seçkin eserlerini barındıran bir müze kurmak için yola çıktı. Demsa Müze binasının tasarımı için uluslararası üne sahip mimar Zaha Hadid ile anlaşmaya varıldı.

Kurucusu olduğu Demsa Group, tarihi Pera Palas Oteli’ni devralmış, otelin işletmesi için Dubai merkezli Jumeirah Group’la anlaştı.

İş ve özel yaşamındaki başarıları ile adından sıkça söz edilen Demet Sabancı Çetindoğan’ın, turizm, otelcilik ve tekstil alanlarında gerçekleştirdiği yatırımlarla hedefi Türk ekonomisinin gelişimine ve Türkiye’nin marka olmasına katkıda bulunmak.