Ebru Özdemir - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği

Ebru ÖzdemirLimak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı

1991 yılında TED Ankara Koleji’ni bitiren Ebru Özdemir, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. 1997 yılında ise Fordham Üniversitesi’nde Uluslararası Finans ve İş Yönetimi üzerine İşletme yüksek lisansını (MBA) tamamladı.

2007 yılından bu yana, enerji üretim, dağıtım, satış ve ticareti ile aralarında havalimanı, liman, hızlı tren garı, köprü ve otoyol yatırımlarının da bulunduğu kamu-özel sektör ortaklıkları, yurt içi ve yurt dışındaki altyapı ve enerji yatırımlarına odaklanan ve Limak Şirketler Grubu’nun iştiraki olan Limak Yatırım’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Özdemir, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. DEİK/Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Başkanlığını da yürüten Özdemir, Türkiye Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Dünya Ekonomik Forumu (WEF) üyesidir.

2014 yılında Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Konseyi bünyesinde yer alan Uluslararası Kamu-Özel Sektör İşbirliği En İyi Uygulamalar Merkezi Danışma Kurulu’na Türkiye’den seçilen tek üye olan Özdemir, Amerikan Türk Cemiyeti’nin (The American Turkish Society) Genç Cemiyet Liderleri arasında yer almaktadır. Yüzde 30 Kulübü Türkiye’nin kurucuları arasında yer alan ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Ebru Özdemir ayrıca Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Yönetim Kurulu Üyesi olup, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve küresel ölçekte örgütlenmiş kadın liderlerin oluşturduğu IWF’nin (International Women Forum) Türkiye yapılanması olan IWF Turkey Üyesidir. Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) Mütevelli Heyeti ve WWF Türkiye Mütevelli Heyeti üyelikleri bulunan Özdemir ayrıca, Vodafone Vakfı Danışma Kurulu ve Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu üyesi olup dünyanın en büyük kanser araştırma derneği MD Anderson, dünyanın en prestijli düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi’nin (Atlantic Council) 50 kişilik Uluslararası Danışma Kurulu (International Advisory Board), OSTİM Teknik Üniversitesi Danışma Kurulu ve BM Kalkınma Programı İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi (UNDP-IICPSD) Danışma Kurulu üyesidir.

Ebru Özdemir, bünyesinde Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK), Sürdürülebilir Etki Amaçları Etki Hızlandırıcısı (SDG Impact Accelerator), Evin Küçük Mühendisleri (EKM), Limak Filarmoni Orkestrası, Gülseren Özdemir Üstün Başarı Bursu, Kuveyt’in Mühendis Kızları (Kuveyt), LAS Academie (Senegal), KEDS Academy ve Limak ASI (Kosova) gibi bir çok ulusal ve uluslararası ‘sosyal yatırımı’ barındıran, Limak Şirketler Grubu’nun etki yatırımlarının kapsamını genişletmek amacıyla 2016 yılında kurulan Limak Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürmektedir.