Fuat Tosyalı - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
ft resim

Fuat TosyalıTosyalı Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı

Fuat Tosyalı, bugün bünyesinde 15 iştiraki, 20’yi aşkın dev tesis bulunduran, 3 kıtada üretim yapan, Türkiye’nin global demir-çelik şirketinin kurucusu ve başkanıdır.

Türkiye’nin lider demir-çelik şirketi Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 1961 yılında Hatay’da doğdu. Babası Hacı Şerif Tosyalı’nın 1952 yılında 9 metrekare bir dükkanda başlattığı ticaret hayatına, 1967’de ilköğretim dönemi sırasında çırak olarak katıldı.

Fuat Tosyalı, vizyoner kimliği ve daimi yeniliklerin peşinde koşan kişiliğiyle Tosyalı Holding bugün 3 farklı kıtada üretim yapan, 80’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren ve 10 bini aşkın kişiye istihdam sağlayan bir global demir-çelik devine dönüştürdü.

İş hayatındaki cesareti ve sağlam öngörüleriyle, “En Etkin 50 İş İnsanı” sıralamasında 2’nciliğe yerleşen Fuat Tosyalı, hayırseverliği ile Türkiye’nin “En Gönül Zengini” listesinde zirvede yer alıyor.

Tosyalı, holding bünyesindeki görevinin yanı sıra;

  • Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Yönetim Kurulu Başkanlığı
  • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’in İcra Kurulu Üyeliği
  • Türkiye-Cezayir İş Konseyi BaşkanlığıTürkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği
  • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Üyeliği
  • Çelik Sektör Kurulu Başkanlığı
  • Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı

görevlerini de başarıyla sürdürüyor.

Kronoloji

1988 – Aile üyeleriyle birlikte Tosyalı Metal A.Ş. şirketini kuran Fuat Tosyalı, hemen ardından Tosyalı Demir Çelik A.Ş. ve Tosçelik Profil ve Sac End. A.Ş. de faaliyete geçti.
2008 – Özel sektörün ilk yassı çelik yatırımını başlattı.
2008 – Dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olan Amerikan John Hopkins Üniversitesi’nin (JHU) davetlisi olarak İşletme Fakültesi’nde “Türkiye’nin Ekonomisi, Politikası ve Çelik Sektörü” konulu konferans verdi.
2010 – Dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı törenle Türkiye’ye kazandırılan yatırım, halen Türkiye’nin en büyük güçleri arasında…
2011 – Osmaniye’de yeni ERW çelik boru üretim yatırımı başladı.
2011 – Afrika pazar stratejisi çerçevesinde Cezayir’de en büyük demir çelik yatırımını başlattı.
2012 – Tosçelik Niksic-Montenegro’da Tosyalı Holding bünyesindeki grup şirketlerinin arasına katıldı.
2012 – Japonya’nın lider çelik üreticilerinden Toyo Kohan’la Osmaniye’de yatırımı tamamlanan Tosyalı Toyo için ilk işbirliği anlaşması imzalandı.
2013 – Dünya’nın tek seferde Osmaniye’de kurulan en büyük ERW çelik boru yatırımını tamamladı.
2013 – Cezayir’de 500 milyon dolar yatırımla, yıllık 1 milyon 250 bin ton kapasiteli inşaat demiri üretecek kompleks olan Tosyalı Iron Steel Algerie tamamlandı.
2015 – Tosyalı – Toyo Çelik A.Ş.’nin temel atma töreni dönemin Başbakanının katılımıyla Osmaniye’de gerçekleşti.
2015 – Cezayir’de yeni filmaşin ve ticari profil fabrikasının açılış töreni Cezayir Başbakanı Abdelmalek Sellal’in katılımıyla gerçekleşti. Aynı gün 1.3 milyar dolar yatırım bütçeli yeni Entegre ‘DRI’ Demir Çelik Tesisi’nin temel atma töreni de yapıldı.
2017 – Tosyalı Toyo A.Ş. üretime başladı. (Nisan)
2017 – Tosyalı Algerie 3. Etap yatırımının ilk iki tesisi üretime başladı. (Mayıs – Temmuz)
2017 – Dünya’nın en büyük 5 çatı tipi Güneş Enerji Santralinden biri Tosyalı Holding bünyesinde enerji üretimine başladı.
2017 – Tosyalı Holding bölgenin tek Demir – Çelik AR-GE Merkezi’nin açılışını yaptı.
2017 – Tosçelik Dünya Çelik birliği üyeliğine katılırken, Tosyalı Cezayir şirketimiz ise Arap Çelik Birliği yönetim kurulu üyeliğine seçildi.
2017 – Tosyalı Holding,Türkiye ekonomisine değer katan yatırımlarının yanı sıra sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları kapsamında CAMP HILL, PA global endüstri şirketi Harsco Corporation (NYSE:HSC) ile önemli bir işbirliğine imza attı.
2018 – Tosyalı İskenderun Port yatırımı tamamlanarak hizmete alındı.

Ödüller

2007 – Fuat Tosyalı, hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projelerinden dolayı TBMM tarafından “Üstün Hizmet Madalyası” ile onurlandırıldı.
2007 – Dünya Gazetesi tarafından “Yılın İş İnsanı” seçildi.
2010 – Dünya Gazetesi tarafından “Yılın Yatırımcısı” seçildi.
2014 – İSO 500’de 19. sırada yer aldı.
2015 – Ekonomist Dergisi tarafından Tosçelik “Anadolu Kaplanları” listesinde 1’inci sıraya oturdu.
2015 – Ekonomist Dergisi tarafından “Anadolu’nun En Etkili İş İnsanları” araştırmasında 2’nci isim oldu.
2015 – Kapital Dergisi tarafından yapılan hayırseverler sıralamasında “Gönül Zengini İş İnsanları” araştırmasında Türkiye’nin en hayırsever 4’üncü ismi oldu.
2017 – Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanı verildi.
2017 – İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği “İnsan ve Doğa Ödülü” Yönetim Kurulu Başkanımız Fuat Tosyalı’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmiştir.
2018 – Ekonomist Dergisi tarafından düzenlenen “Anadolu’nun En Büyük 500 Sanayi Şirketi” araştırmasında Tosyalı Holding’ bağlı şirketlerden Tosçelik birinci sırada yer alarak zirvedeki yerini korudu.