selcukyorgancioglu

Selçuk YorgancıoğluAbraaj Group Ortağı & Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı

Selçuk Yorgancıoğlu gelişmekte olan piyasaların önde gelen özel sermaye şirketlerinden The Abraaj Group’un Türkiye ve Orta Asya’dan sorumlu ortağıdır.

Selçuk Yorgancıoğlu 20 yılı aşkın yatırım bankacılığı ve özel sermaye yatırımları tecrübesine sahiptir.

Selçuk Yorgancıoğlu’nun liderliğinde Abraaj, Türkiye e-ticaret sektöründe pazar lideri olan ve bu yıl itibari ile beş milyon aktif müşteriye ve 1.8 milyon stok kaleminden oluşan bir ürün yelpazesine sahip olan Hepsiburada.com, ticari, kurumsal ve KOBİ müşteri segmentlerine odaklanan ve hızlı büyümesi ile Türkiye’nin en çok dikkat çeken bankalarından biri olan Fibabanka A.Ş.’ye ve de Türkiye’nin lider süt ve süt ürünleri üreticilerinden Yörsan Grup’a yatırım yapmıştır. Yorgancıoğlu Abraaj’ın Acıbadem Sağlık ve Acıbadem Sigorta şirketlerindeki yatırımlarından çıkış işlemlerini de başarıyla tamamlamıştır.

Yorgancıoğlu ayrıca Abraaj’ın 526 milyon dolarlık ilk Türkiye’ye özel fonunun 500 milyon dolarlık hedefini geçerek kapandığını Eylül 2016’da duyurmuştur.

Kariyerine 1992 yılında İnterbank Türkiye’de yönetici adayı olarak başlayan Yorgancıoğlu, 1993-1998 yılları arasında ABN AMRO’ya bağlı Londra ve Amsterdam ofislerinde gelişmekte olan pazarlarda yatırım bankacılığı takımında Türkiye, Rusya, Kazakistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Romanya ağırlıklı olarak “Gelişmekte Olan Avrupa” grubunda çalıştı. 1998-2000 yılları arasında Finansbank grubunda değişik iştiraklerde Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2000-2008 yılları arasında Deutsche Bank Londra’da, gelişen pazarlar yatırım bankacılığı takımında üst düzey yöneticilik yaptı. Deutsche Bank’ta görev aldığı 2007-2008 yılları arasında Türkiye CEO’luğu pozisyonuna getirildi.

Yorgancıoğlu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup, University of New Haven’dan Finans alanında MBA derecesine sahiptir.

Yorgancıoğlu evli ve üç çocuk sahibidir.

Diğer YBL 21 mentorlarına da göz atmak ister misiniz?