Çölde Çay - The Sheltering Sky - Sinema Gösterisi - Yenibirlider Derneği

Çölde Çay – The Sheltering Sky – Sinema Gösterisi

  • Eylül 4, 2019
  • 19:00 ona 21:00
  • İtalyan Kültür Merkezi - No:75 Meşrutiyet Caddesi Asmalımescit Mah. Beyoğlu, İstanbul 34430

*Bu etkinlik İtalyan Kültür Merkezi tarafından düzenlenmektedir.

Çölde Çay (B. Bertolucci, dram, 138’, İtalya/İngiltere, 1990)

Oyuncular: John Malkovic, Debra Winger, Nicoletta Braschi, Campbell Scott, Veronica Lazar

Yaptığı hatalarda bile, Bertolucci her zaman harika bir yazardır. Sadece görkemli formda değil, aynı zamanda temelinde.

1949’da yayınlanan Paul Bowles’ın aynı adlı romanına dayanarak (The Sheltering Sky), çekilen Çölde çay , 1987’deki Son İmparatörle açılan ve 1993’te Küçük Buda ile kapanan bir üçlemenin ikincisidir.

Çölde çay, Fasın Tanca şehrinde başlayan 1947’de gerçekleşen bir olayı filme almış. Oyuncular 3 amerikalı krizde bir evlilikleri olan, erkek müzisyen kadın yazar, Port ve Kit (karı koca, John Malkovic ve Debra Winger’in yorumlarıyla) ve bir arkadaşları Campbell Scott tarafından yorumlanan George. Bu, aşka çaresizliği ve kendine zarar veren dürtüleri anlatan üzücü ve heyecan verici bir film.

Hiçbir çözüm sunmayan bir yolculuk, farklı ve çözülemez bir kültürün gizemi, hayal kırıklığı içinde sevgi ve seks hikayesi, mesafe simgesi olarak çöl, kişinin varlığına vermenin anlamının sinir bozucu sorgulaması filmin temel taşları. Film aynı zamanda “mavi insanları”, Tuareg’leri büyük ekrana getirme şansına sahipti, ancak ortaya çıkan sonuş tartışmaları da beraberinde getirdi.

Film nadir güzellikteki sahnelere sahip (Vittorio Storaro’nın muhteşem fotoğrafları BAFTA ve Gümüş Kurdela’da ödüllendirildi), olağanüstü oyunlarıyla (yetenekli Debra Winger ve John Malkovich’in performansını), kendilerine Altın Küre kazandıran Ryuichi Sakamoto ve Richard Horowitz!in fon müzikleri filmi mükemmelleştirdi.