LEAD21 Fellowship Programı - Yenibirlider Derneği

LEAD21 Fellowship Programı, Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerinden liderlik potansiyeli taşıyan üniversiteli 21 lisans öğrencisi gencin yeni nesil liderlik yetkinliklerini geliştirmeyi hedefleyen ve bir yıl süren bir liderlik gelişim programıdır.

LEAD21 başvuru dönemimiz sona erdi. Diğer etaplar için bizden haber bekle!

LEAD21 Fellowship Programı'nda neler oluyor?

Kanalımıza Abone Ol

Program İçeriği

EĞİTİMNETWORK:
EĞİTİM İLHAM NETWORK:

Liderlik Modülleri

LEAD21 Fellowship Program fellowları Liderlik Modülleri dahilinde program boyunca; Proje Yönetimi, Kariyer Yönetimi ve Sosyal Beceri Yönetimi başlıkları altında çeşitli eğitimler alırlar.

LEAD21 Zirvesi

Fellowlarımızın “Liderlik Yolculukları”na değer katmayı hedefleyen çevrimiçi gerçekleşen etkinlik seanslarından oluşur. Lead21 Zirvesi içeriği aşağıdaki şekilde kurgulanmıştır:

 • Vizyon Görüşmeleri (Vision Talks): İş hayatından bir liderin katılım gösterdiği yuvarlak masa etkinliğidir. Konuşmacı liderin hayata ve kariyer yoluna bakış açısının 21 lider adayımızın yoluna ışık tutması hedeflenir.
 • Yuvarlak Masa (Circles): Zoom odalarında, bu odalarda kariyerlerinin başında (2-5 sene); kariyer basamaklarını hızla tırmanma yönelimi gösteren farklı meslek gruplarından başarılı genç profesyonellerin kişilerin yer aldığı network etkinliğidir. 3 gruba ayrılmış 21 fellowun Yuvarlak Masa etabını, her masada 40 dakikalık periyotlarla konuşmacıların hepsiyle temasta bulunmuş; bakış açılarını ve önerilerinden bir çıkarım yapmış şekilde değerlendirmeleri hedeflenir.

Energize

Harekete Geç (Energize) çeşitli sunum ve atölyelerin olduğu konaklamalı bir gelişim kampıdır. Fellowlarımız, Social Leadership Journey sürecindeki çalışmaları ve derinleşme ve odaklanma etabında üzerine derinleştikleri alanları diğer fellowlara sunumlarla aktarım yaparlar.

Çevrimiçi Liderlik

Turkcell Akademi iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz bu etapta temsilcilerimiz iş hayatlarına değer katıcı bir çevrimiçi liderlik eğitim içeriğine erişirler.

Network

Bu etap, fellowlarımızın, ayrıcalıklı iş dünyası aktiviteleri, kültür-sanat buluşmaları ve network etkinliklerinden oluşan aylık programlara katılım sağlamasına dayanır.

KUŞAKLAR ARASIMENTORLUK:
KUŞAKLAR ARASI ÖĞRENME VE MENTORLUK:
 • Lider Mentor ve Fellow Görüşmeleri

  Lider Mentor ve Fellow Görüşmeleri kısmında temsilcilerimizin iş dünyasının zirve isimlerinden birebir mentorluk alarak,  bir lider mentorumuzun bakış açısı ve tavsiyeleri ile buluşmaları hedeflenir.

 • Üst Düzey Yönetici Mentor ve Fellow Görüşmeleri

  Üst Düzey Yönetici Mentor ve Fellow Görüşmeleri etabında ise temsilcilerimizin Lider Mentorumuzun firmasındaki üst düzey bir yöneticiden birebir mentorluk alarak, kariyer ve liderlik kavramlarını bir de üst düzey yönetici mentorlarımızın bakış açılarından görmeleri amaçlanır.

 • Startup Mentor ve Fellow Görüşmeleri

  Startup Mentor ve Fellow Görüşmeleri kısmı ile fellowlarımızın Türkiye’nin önde gelen 21 startup kurucusu liderinden birebir mentorluk alarak girişimci bakış açısıyla tanışmaları sağlanır.

 • Profesyonel Koç ve Fellow Görüşmeleri

  Fellowlarımız 6 aylık koçluk etabı boyunca profesyonel koçlardan birebir danışmanlık alırlar.

DERİNLEŞME VE ODAKLANMA:Fellowlarımızın, kendi seçtikleri bir alanda derinleşmek üzere mentorleri ve iletişime geçtikleri konuyla alakalı kişilerin de yönlendirmeleri doğrultusunda yaptıkları çalışmalar bir periyot dahilinde ortaya koydukları podcast, blog veya video ürünlerine dayanır.

SOSYAL SORUMLULUK:Fellowlarımızın Social Leadership Journey etabında, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda sosyal sorumluluk projeleri geliştirip, bu projelere liderlik etmeleri beklenen 6 aylık bir süreçtir. Yenibirlider tarafından mentorluk desteği ve Yenibirlider Liderlik Ekosistemi ile etkileşim imkanı sağlanan süreçte; fellowların sosyal farkındalıkları gelişirken, proje yönetimi becerilerinin güçlendirilmesi hedeflenir. Sürecin sonunda hazırlanan rapor ve sunumlar; iş dünyası ve sivil toplum alanında başarılı kişilerden oluşan jüri tarafından değerlendirilir ve dereceye giren projelerin liderliğini yapan fellowlarımıza başarı sertifikaları takdim edilir. Fellowlarımız, güçlü ve etki derecesi yüksek bir sosyal sorumluluk projesi yönetimini de bu etapta deneyimlemiş olurlar.

BURS:Yenibirlider Derneği, Lead21 Fellowship Programı fellowlarına 12 ay boyunca 550 TL’lik katılım ve gelişim desteği verilir.

LİDERLİK EKOSİSTEMİProgramımızı başarı ile tamamlayan fellowlarımızın Alumni topluluğuna kabul edilirler.

Katılım KriterleriLead21 Fellowship Programı başvurunuzun değerlendirilmesi için 25 yaşında veya daha genç olup, 2021 yılında Türkiye’deki üniversitelerin birinde lisans öğrencisi olmanız gerekmektedir.

 • Başvuruların Başlangıcı- Başvuruların Bitişi

  19 Mayıs 2020-19 Temmuz 2020

 • Sonuçların Açıklanması

  Kasım 2020

 • Seçme ve Değerlendirme Süreci

  Online Başvuru Etabı: Adaylar web sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirirler.

  Kişilik Envanteri Etabı: Adayların tamamladığı kişilik envanteri dokümanları analiz edilir.

  Video Etabı: Adaylar, kendilerine yöneltilen sorulara yanıt olacak videolar çekerler.

  Online Mülakat Etabı: Adaylar ile birebir çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilir.

  Son Etap Değerlendirme Günü: Son 42 aday ile bir gün süren bireysel ve takım performanslarının sergilendiği bir değerlendirme günü düzenlenir.

LEAD21 MENTORLARI

LEAD21 Fellowlarına ilham olmak için programımızda mentorluk yapan tüm destekçilerimize teşekkürler.

Fellowship Programını gençler anlatıyor!

LEAD21 Fellowlarının yaşadıkları deneyimleri, onlardan dinleyin.

Fotoğraf Galerisi ile LEAD21

LEAD21 Ne Fayda Sağladı?

YBL21 Programı benim için mülakat sürecinden başlayan ve bitmeyen bir gelişim programı oldu. Süreç boyunca elde ettiğimiz yeni dünyada liderlik yaklaşımları direkt olarak günlük ve profesyonel hayatımı etkiledi. Mentorum Tansu Yeğen ile birebir görüşmelerimiz bu yolculuğumda bana eşsiz deneyimler kattı.

Kaya Vatansever
LEAD21 Fellow

Yenibirlider Derneği, son bir yıl içinde hayatıma giren en güzel şeylerden biriydi. Bünyesinde bulundurduğu harika mentorlarının yanı sıra, temsilci olan arkadaşlarımdan aldığım vizyon da benim gibi İstanbul dışında üniversite okuyan bir öğrenci için gerçekten çok etkileyiciydi. YBL21 Programı sayesinde; hayalini dahi kuramayacağım insanlarla, belki de bir daha hiç gidemeyeceğim ortamlarda bulunma şansını elde ettim. Bunun da kişisel gelişimime çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Her şey için çok teşekkür ederim Yenibirlider!”

Elif Erim
LEAD21 Fellow

Yenibirlider Derneği ailesinin bir parçası olmak istediğim zamanları hala hatırlıyorum. Başvurumu kendime yeni ve farklı bir şeyler katabilmenin heyecanı ve hevesi ile yapmıştım. O günden bu yana hayatımda pek çok şeyin değiştiğini söyleyebilirim. Gerek mentorluk programı sayesinde gerekse kurduğum dostluklar sayesinde kendimi geliştirdiğim, vizyonumu genişlettiğim, ilham aldığım ve ilham olduğum bir yıl oldu. Şimdi dönüp baktığımda hayatımın bir parçası haline gelen bu ailenin bir üyesi olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum. İyi ki Yenibirlider!

Elçin Hazalcan Geçgel
LEAD21 Fellow

YBL21 Programı öncelikli olarak Türkiye’nin birçok farklı noktasından bir araya gelen birçok insanla tanışmamı ve yeni dostlar kazanmamı sağladı. Bu insanlar bana hem yeni bakış açıları kazandırdı hem de hepsiyle süreç boyunca birlikte çok keyifli zaman geçirdik.
YBL21 Programı kapsamında mentorum İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ile görüştüm ve Adnan Bey’in tecrübeleri kariyer yolculuğumda bana yepyeni vizyonlar kattı. Ayrıca Impact Hub’ın kurucusu Semih Boyacı ile tanışma ve start-up ekosistemini takından tanıma fırsatı yakaladım. Bu ayrıcalıklı ailenin bir parçası olduğum için çok mutluyum.

Adil Murat Çetinkaya
LEAD21 Fellow