LEAD21 Fellowship Programı - Yenibirlider Derneği

LEAD21 Fellowship Program; gençlerin yeni nesil liderlik yetkinliklerini geliştirmeyi hedefleyip kariyer yolcuklarına eşlik ederek; dahil olacakları organizasyon ve topluluklarda fark yaratacak birer lider adayı olmaları için yatırım yapan bir programdır.

LEAD21 Fellowship Programı'nda neler oluyor?

Kanalımıza Abone Ol

Program İçeriği

EĞİTİM İLHAM NETWORK:
KUŞAKLAR ARASIMENTORLUK:
KUŞAKLAR ARASI ÖĞRENME VE MENTORLUK:
 • LİDER MENTOR VE FELLOW GÖRÜŞMELERİ

  Lider Mentor ve Fellow Görüşmeleri kısmında temsilcilerimizin iş dünyasının zirve isimlerinden birebir mentorluk alarak,  bir lider mentorumuzun bakış açısı ve tavsiyeleri ile buluşmaları hedeflenir.

 • ÜST DÜZEY YÖNETİCİ MENTOR VE FELLOW GÖRÜŞMELERİ

  Üst Düzey Yönetici Mentor ve Fellow Görüşmeleri etabında ise temsilcilerimizin Lider Mentorumuzun firmasındaki üst düzey bir yöneticiden birebir mentorluk alarak, kariyer ve liderlik kavramlarını bir de üst düzey yönetici mentorlarımızın bakış açılarından görmeleri amaçlanır.

 • STARTUP MENTOR VE FELLOW GÖRÜŞMELERİ

  Startup Mentor ve Fellow Görüşmeleri kısmı ile fellowlarımızın Türkiye’nin önde gelen 21 startup kurucusu liderinden birebir mentorluk alarak girişimci bakış açısıyla tanışmaları sağlanır.

 • PROFESYONEL KOÇ VE FELLOW GÖRÜŞMELERİ

  Fellowlarımız 6 aylık koçluk etabı boyunca profesyonel koçlardan birebir danışmanlık alırlar.

 • KARİYER HIZLANDIRICI

  Fellowlarımız kariyer hedefleri doğrultusunda, ilgili alanda çalışan Yenibirlider Gelişim Programı temsilcileri ile bir saatlik hızlandırıcı görüşmeler yapıp ilgili sektör ve meslek grubu hakkında bakış açısı edinmeleri sağlanır. Ayrıca yine Yenibirlider Gelişim Programı temsilcisi İnsan Kaynakları Profesyonelleri ile CV değerlendirme, mülakat tavsiyeleri ve kariyer perspektifi noktasında bir saatlik hızlandırıcı görüşmeler yaparlar.

DERİNLEŞMEFellowlarımızın, kendi seçtikleri bir alanda derinleşmek üzere mentorleri ve iletişime geçtikleri konuyla alakalı kişilerin de yönlendirmeleri doğrultusunda yaptıkları çalışmalar bir periyot dahilinde ortaya koydukları podcast, blog veya video ürünlerine dayanır.

LEAD21 SUMMITFellowlarımızın “Liderlik Yolculukları”na değer katmayı hedefleyen çevrimiçi gerçekleşen etkinlik seanslarından oluşur. LEAD21 SUMMIT içeriği aşağıdaki şekilde kurgulanmıştır:

• Vision Talks (Vizyon Konuşmaları): İş hayatından bir liderin katılım gösterdiği yuvarlak masa etkinliğidir. Konuşmacı liderin hayata ve kariyer yoluna bakış açısının 21 lider adayımızın yoluna ışık tutması hedeflenir.
• Circles (Yuvarlak Masa Etkinlikleri): Zoom odalarında, bu odalarda kariyerlerinin başında (2-5 sene); kariyer basamaklarını hızla tırmanma yönelimi gösteren farklı meslek gruplarından başarılı genç profesyonellerin kişilerin yer aldığı network etkinliğidir. 3 gruba ayrılmış 21 fellowun Yuvarlak Masa etabını, her masada 40 dakikalık periyotlarla konuşmacıların hepsiyle temasta bulunmuş; bakış açılarını ve önerilerinden bir çıkarım yapmış şekilde değerlendirmeleri hedeflenir.

SOSYAL SORUMLULUK:Fellowlarımızın Social Leadership Journey etabında, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda sosyal sorumluluk projeleri geliştirip, bu projelere liderlik etmeleri beklenen 6 aylık bir süreçtir. Yenibirlider tarafından mentorluk desteği ve Yenibirlider Liderlik Ekosistemi ile etkileşim imkanı sağlanan süreçte; fellowların sosyal farkındalıkları gelişirken, proje yönetimi becerilerinin güçlendirilmesi hedeflenir. Sürecin sonunda hazırlanan rapor ve sunumlar; iş dünyası ve sivil toplum alanında başarılı kişilerden oluşan jüri tarafından değerlendirilir ve dereceye giren projelerin liderliğini yapan fellowlarımıza başarı sertifikaları takdim edilir. Fellowlarımız, güçlü ve etki derecesi yüksek bir sosyal sorumluluk projesi yönetimini de bu etapta deneyimlemiş olurlar.

BURS:Yenibirlider Derneği, Lead21 Fellowship Programı fellowlarına 12 ay boyunca 550 TL’lik katılım ve gelişim desteği verilir.

LİDERLİK EKOSİSTEMİProgramımızı başarı ile tamamlayan fellowlarımızın Alumni topluluğuna kabul edilirler. Programımızı başarı ile tamamlayan fellowlarımıza Türkçe ve İngilizce detaylı bir referans mektubu ile başarı sertifikaları verilir.

Katılım KriterleriLEAD21 Fellowship Programı başvurunuzun değerlendirilmesi için 25 yaşında veya daha genç olup, 2022 yılı Şubat ayı itibariyle yılında Türkiye’deki üniversitelerin birinde 2. veya 3. sınıf lisans öğrencisi olacak olmanız gerekmektedir.

 • Başvuruların Başlangıcı- Başvuruların Bitişi

  19 Mayıs 2021 – 11 Temmuz 2021

 • Seçme ve Değerlendirme Süreci

  Online Başvuru Etabı: Adaylar web sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirirler.

  Video Etabı: Adaylar, kendilerine yöneltilen sorulara yanıt olacak videolar çekerler.

  Online Mülakat Etabı: Adaylar ile birebir çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilir.

  Son Etap Değerlendirme Günü: Son 42 aday ile bir gün süren bireysel ve takım performanslarının sergilendiği bir değerlendirme günü düzenlenir.

LEAD21 MENTORLARI

LEAD21 Fellowlarına ilham olmak için programımızda mentorluk yapan tüm destekçilerimize teşekkürler.

Fellowship Programını gençler anlatıyor!

LEAD21 Fellowlarının yaşadıkları deneyimleri, onlardan dinleyin.

Fotoğraf Galerisi ile LEAD21

LEAD21 Ne Fayda Sağladı?

LEAD21 Fellowship Programı yıllık hedeflerim arasında bana en çok katkı sağlayan program oldu. Mentor görüşmeleri sayesinde vizyonum genişledi, yeni yaklaşımlar kazandım ve kariyer hedeflerimi yeniden değerlendirdim. Diğer yandan, Derinleşme ve Sosyal Liderlik Yolculuğu (Social Leadership Journey) etapları sayesinde bir uzmanlık alanına sahip olmanın değerini ve toplumsal faydayı gözetmenin önemini anlamış oldum. En değerli gördüğüm kazanım ise Yenibirlider ekosistemine girmiş olmak. Programdaki diğer 20 fellow (genç) ile tanışmanın yanında mezunlar, eğitmenler, koçlar ve mentorlarla olmak inanılmaz vizyon genişleten ve beni sürekli öğrenmeye iten bir ortam yarattı. Hatta bu yolculukta 20 değil 21 kişi tanıdım diyebilirim çünkü LEAD21 öncesi Oğuzalp ve LEAD21 sonrası Oğuzalp farklı kişiler.

Oğuzalp Erkovan
LEAD21 Fellow 5. Dönem

Normal şartlarda bir araya gelip birebir sohbet etme fırsatını bulmamızın imkânsız olduğu önemli kişilerle, gerçekten derin ve etkili bir mentorluk süreci kurma şansımız oluyor. Süreç bir saatlik yüzeysel toplantılar halinde değil önce detaylı bir şekilde tanışarak sonrasında da direkt olarak kendimize yönelik; bizler için önemli tavsiyeler, değerlendirmeler ve gerekli noktalarda desteklerin sağlandığı görüşmeler halinde ilerliyor. Mentorlarla aynı zamanda çok samimi ve içten sohbetlerimiz oluyor. Genç yaşta, idol olarak gördüğümüz isimlerle aramızda samimi ve keyifli sohbetlerin geçmesi her şeyden önce bizi değerli ve özel hissettiriyor.

Ayşe Beril Kocamanoğlu
LEAD21 Fellow 5. Dönem

Bu program sayesinde, kendimi yakından tanıma ve keşfetme şansını yakaladım. Lider mentor, üst düzey yönetici mentor ve start-up (girişimci) mentorlarım sayesinde kurumsal hayat ve girişimcilik ekosistemi hakkında merak ettiklerimi; alanında uzman, iş dünyasında yetkin kişilerden birebir öğrenme imkânım oldu. Benimle bu program içerisinde yer alan dönem arkadaşlarım ve geçmiş dönemdeki temsilcilerle tanıştım, bağlar kurdum ve onlardan farklı bakış açıları kazandım. Bu yıl, Yenibirlider ekosisteminde yer alarak değer üretmek kavramını derinden hissettiğim çok güzel bir yıldı.

Sinem Çıkrak
LEAD21 Fellow 4. Dönem

LEAD21 sayesinde program temsilcileriyle 2 defa uluslararası bir hackathona katılma fırsatı yakaladım. Lider mentorum Tansu Yeğen’in yönlendirmeleriyle İngiltere’de uygulanan bir eğitim modelini Türkiye’ye getirdik. Üst Düzey Yönetici Mentorum Anıl Öztekin sayesinde, kariyer yolumda çok daha bilinçliyim. Derinleşme sürecinde perküsyon tarihine giriş yaptım. Yıl içerisinde 2 defa ülke 2.’si olduğumuz yarışmalarda temsilcilerle paylaşımlarda bulundum. Girişimim Karga Karga’nın yarışma sürecine Yenibirlider ekosisteminden arkadaşlarım katıldı. Teşekkürler Yenibirlider!

Deniz Can Ilgın
LEAD21 Fellow 4. Dönem