Yenibirlider Dijital Liderlik Yetkinliği Sertifika Programı - Yenibirlider Derneği

Yenibirlider Dijital Liderlik Yetkinliği Sertifika Programı

Program Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşen Dijital Liderlik Yetkinliği Sertifika Programı’nın amacı; Türkiye’nin en önde gelen kurumlarında kariyerlerini devam ettiren ve fark yaratacak lider adayı profesyonel bulundukları dahil oldukları organizasyon/topluluklarda ilham veren, yeni teknolojileri keşfeden ve uygulayan, veri odaklı, dönüşümü gerçekleştiren liderler olacaklardır.

Neden Dijital Liderlik?

Her gün daha çok adapte olmaya çalıştığımız dijital dünyada potansiyel liderlerin yeni teknolojileri anlaması ve uygulaması gerekmektedir. Blok zincir, yapay zeka ve büyük veri konularında bilgi sahibi olmak tüm organizasyonların geleceği için gereklidir. Tüm profesyonellerin hızla uyum sağlaması gereken bu dijital devrimde teknolojik gelişimlerini önceliklendiren organizasyonlar ve profesyoneller başarılı olacaklardır.

Program İçeriği

Yenibirlider Gelişim Programı’nın amacı, Türkiye’nin önde gelen kurumlarında kariyerlerini devam ettiren ve topluluklarda fark yaratacak lider adayı profesyonelle bilgi, anlayış ve beceri kazandırmaktır. Programın amaç edinme amaçlarının verildiği organizasyonları yönetebilen liderler olacaklardır.

  • Dijital Dönüşüm Stratejisi
  • Dijital Dönüşüme Hazırlık – Büyük Veri, IoT, Makine Öğrenimi, Yapay Zeka ve Blokzincir Teknolojileri ve Uygulamaları
  • Veri Analizi ve İç Görü Elde Etme
  • Girişimci Düşünerek Avantaj Sağlama
  • Dijital Pazarlama ve Growth Hacking
  • Dijital Müşteri Davranışları
  • Dijital Dünyada Lider Olmak

* Programda kullanılacak ders notları Türkçe ve İngilizce’dir.

* Program canlı sanal sınıfta gerçekleştirilecektir.

Ders İçerikleri

Dijital Dönüşüm Stratejisi (Yarım gün) – Ayşegül Toker

Belirsiz hayat koşullarında, net bir vizyon ve etkin bir iş stratejisi başarılı olmaya daha yatkındır. İyi bir strateji nerede olduğunuzun analizi ile başlayıp, nerede olmak istediğiniz ile şekillenir. Sonrasında varmak istediğiniz yere nasıl varacağınız ile ilgili taktiksel planınız ve başarılı olup olmadığınızı ölçmeniz için değerlendirme kriterleri ile son bulur. Dijital dönüşümde izlemeniz gereken stratejiyi ve gerekli adımları bu derste öğreneceksiniz.

Dijital Dönüşüme Hazırlık – Büyük Veri, IoT, Makine Öğrenimi, Yapay Zeka ve Blokzincir Teknolojileri ve Uygulamaları – 1 (Tam gün) – Hayri Tongarlak

Bütün işletmeler, işlerinin adaptasyonu içim uygun ve yeni dijital araçları tespit eder ve bunları nasıl kullanacaklarını öğrenmeye çalışır. Bu derste sıkça duyduğunuz ama bir türlü kendi kurumunuz için nasıl uygulamanız gerektiğine emin olamadığınız teknolojiler ile ilgili örnekleri ve uygulamaları öğreneceksiniz.  Daha derinlemesine olarak yapay zeka, makine öğrenimi ve blokzincir uygulamalarını tartışıp ve gerçek hayattan alınmış vakalarla sizler de kendi işleriniz için bu teknolojileri nasıl kullanacağınızı düşünmeye başlayacaksınız.

Veri Analizi ve İç Görü Elde Etme (Tam gün) – Yusuf Öç

Büyük verinin ve yapay zekanın önemini kavradıktan sonra elimizdeki verileri ne gibi yöntemlerle analiz edebileceğimizi öğreneceğiz. Veriyi iç görüye dönüştürmek ne demek ve bunu nasıl gerçekleştirebiliriz konusunda farklı yöntemler ve yaklaşımları konuşacağız.

Dersin ikinci yarısında gerçek bir veri seti ile temel analiz metotlarını öğrenip müşteri segmentleri oluşturma ve müşteri davranışlarını tahmin etme gibi bazı analizleri uygulamalı olarak öğreneceksiniz.

Proje: Size verilecek bir veri setinde firma için mantıklı olacak bir soruyu belirleyip bununla ilgili gerekli bir analiz yapıp yorumlayacaksınız.

Girişimci Düşünerek Avantaj Sağlama (Yarım gün) – Oğuzhan Aygören

Her dijital dönüşüm bir girişim serüveni. Bu derste hem kendi girişiminiz hem de kurumsal girişimcilik için çeşitli örnekler ve yol haritaları öğreneceksiniz. Dijital dönüşümde başarılı olmak için girişimci düşünme becerinizi geliştirerek, organizasyonlarınızdaki girişimci ruhu yükselterek, kurumsal avantaj yaratabilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve Growth Hacking (Tam gün) – Ayşegül Toker, Yusuf Öç

Düşük bütçelerle büyük geri dönüşler alabilmek mümkün mü? Son yıllarda dijital teknolojiler ile sıkça duyduğumuz “Growth Hacking” olgusu ve dijital pazarlamanın dijital dönüşümdeki önemli yerini bu ders kapsamında öğreneceksiniz. Dijital pazarlama kapsamında arama motoru pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve performans pazarlaması gibi olguları öğreneceksiniz.

Proje: Sosyal medya üzerinden bir “Lead Generation” reklam kampanyası yaratıp yaptığınız kampanyanın geri dönüşünü hesaplayacaksınız.

Dijital Müşteri Davranışları (Yarım gün) – Yusuf Öç

Müşteriyi anlamadan dijital dönüşüm mümkün değil. Psikoloji ve ekonominin birleştiği davranışsal ekonominin pazarlama alanına yansımalarını konuşacağımız dersimizde müşteri davranışları odaklı soruların nedenlerini eğlenceli bir şekilde öğreneceğiz. Nobel ekonomi ödülü sahibi Daniel Kahneman ve Richard Thaler gibi akademisyenlerin davranışsal ekonomi teorilerinin sıklıkça kullanılacağı derste dijital pazarlamanın yaygın kurallarının arkasındaki mantığı anlayacağız.

Dijital Dünyada Lider Olmak (Yarım gün) – Ecmel Ayral

Dijital dönüşümü başarıyla gerçekleştirebilmek için hangi yetkinliklere sahip bir lider olmanız gerektiğini VUCA yaklaşımı ile irdeleyeceksiniz. VUCA (volatility, uncertainty, complexity, ve  ambiguity.” profesyonel yaşamınızda volatil piyasalarda belirsizliklere ve kamaşaya karşı nasıl liderlik yapmanız gerekeceği ile ilgili sizlere bir yol haritası sunacak ve başarı imkanınızı artıracak. VUCA dünyasında liderlik etmek için, kendi güçlü becerilerinizi ve zayıf yetkinliklerinizi bugünün liderlik yetkinlikleri ile eşleştirerek, aksiyon planı yapmanızı hedefler.

ybl-yeni-program

Kimler Katılabilir?

Program teknoloji alanında yetkinlik geliştirmek ve mevcut bilgisini derinleştirmek isteyen her sektörden profesyonele açıktır.

Sertifikasyon Koşulları

36 saatlik eğitim sürecinde %90 katılım şartı sağlayanlara Katılım Sertifikası verilir. Eğitim katılım şartını gerçekleştiren ve eğitmenlerin projelerini tamamlayan katılımcılar ise Başarı Sertifikası alacaklardır.

Başvuru Detayları

Program Süresi: 2 Ay süreyle eğitimler hafta içi iki akşam saat 19:00 – 22:00 arasında gerçekleşecektir.