Sosyal Fayda için Hackathon - Yenibirlider Derneği

Sosyal Fayda için Hackathon

Yeni teknolojilerle sürdürülebilir bir dünya yarat.

Nedir?

Paribu ve Yenibirlider Derneği iş birliğinde düzenlenen Sosyal Fayda için Hackathon; gençleri, yeni nesil teknolojiler kullanarak (blokzincir, web 3.0, yapay zekâ vb.) sosyal fayda yaratmaya davet ediyor.

Ana teması “Yeni nesil teknolojiler aracılığıyla sosyal etki yaratacak fikirler” olan hackathon, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan Yoksulluğa Son (1), Nitelikli Eğitim (4) ve Temiz Su ve Sanitasyon (6) amaçlarına yönelik yaratıcı ve yenilikçi çözümler sunacak üniversiteli gençlerin katılımına açık.

Katılımcıları Neler Bekliyor?

Sosyal Fayda için Hackathon’da katılımcılar, alanında uzman kişilerin konuşmalarını dinleme, onlardan geri bildirimler alma ve bu doğrultuda projelerini bir adım ileri taşıma şansı yakalayacaklar. Katılımcılar, yalnızca konunun uzmanlarından değil, aynı amaç için çalışan akranlarından da öğrenerek gelişecekler. Sosyal Fayda için Hackathon programına katılan tüm gençleri ilham verici ve öğretici bir üretim ortamı bekliyor.

Kimler Katılabilir?

Sosyal Fayda için Hackathon’a;

  • Üniversitede lisans eğitimine devam eden,
  • Yazılım, tasarım ve yönetim görevini üstlenen 3 kişilik ekibe sahip,
  • Yukarıda belirtilen üç adet Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’ndan en az biriyle ilgili yeni nesil teknolojileri (blokzincir, web 3.0, yapay zekâ vb.) merkeze alan fikirler üreten gençlerin başvurularını bekliyoruz.

Başvuru Süreci ve Tarihler

Hackathon Programı16-17-18 Eylül 2022 tarihlerinde yapılacak etkinliğin programı şöyle:

1. gün Spark:

Yönetim, tasarım ve yazılım üzerine ilham verici konuşmaları dinleme şansı yakalayan takımlar bu doğrultuda projeleri üzerinde çalışacaklar.

2. gün Pit-Stop:

Ekipler; yönetim, tasarım ve yazılım konusunda uzman isimlerden aldıkları mentorluk ve geri bildirimler ile projelerini dönüştürecek ve geliştirecekler.

3. gün Final:

Üç gün boyunca projeleri üzerinde çalışan takımlar, iş fikirlerini anlattıkları maksimum 3 dakikalık videoları ve ürettikleri içerikleri değerlendirilmek üzere bir form üzerinden jüriye iletecekler. Jüri değerlendirmeleri sonucunda seçilen ilk 3 takım ödül almaya hak kazanacak.

Başvuru, ön değerlendirme, 3 günlük program ve proje teslimi dahil tüm program çevrim içi olarak gerçekleşecek.

Sonuçlar ve ödüller

Kazananlar 25 Eylül 2022 tarihinde açıklanacak ve ödüller 4 Ekim 2022 günü, Yenibirlider Derneği 10. Yıl Kokteyli’nde sahiplerini bulacak.

Ödül almaya hak kazanan ekipler;

1) Hackathon’un ardından, proje geliştirme aşamasında ihtiyaçları doğrultusunda süreç desteği alacak.

2) Yenibirlider Derneği’nin gençlere özel düzenlediği etkinliklere katılma imkânına sahip olacak.

Ödüller*:
1. olan takıma: 30.000 TL
2. olan takıma: 20.000 TL
3. olan takıma: 10.000 TL

*Ödüller, kripto para cinsinden verilecektir.