Dört El Piyano Resitali | Prosseda ve Ammara - Yenibirlider Derneği

Dört El Piyano Resitali | Prosseda ve Ammara

  • Ocak 23, 2020
  • 19:00 ona 20:30
  • İtalyan Kültür Merkezi - No:75 Meşrutiyet Caddesi Asmalımescit Mah. Beyoğlu, İstanbul 34430
PROGRAM

Felix Mendelssohn: Fantasia MWV T1, re minör,

Felix Mendelssohn: Scherzo, Intermezzo e Marcia Nuziale, Bir Yaz Gecesi Rüyası’ndan

Franz Schubert: Fantasia D 940, fa minör

Goffredo Petrassi: Dört El için Siciliana ve Marcia

Ottorino Respighi: Dört El için Antiche Arie e Danze, Suite I

1972’de Floransa’da doğan Alessandra Ammara, bazı önemli uluslararası yarışmalarda (Vercelli’de “GB Viotti”, Valensiya’da “J. Iturbi”, Terni’de “Casagrande”, Atina’da,”M.Callas”, Calgary’de “E. Honens”) konser kariyerine başladı. Başlıca Avrupa sahnelerinde konserler verdi: Viyana’daki Musikverein, Salzburg’daki Festspielhaus, Berlin’deki Philharmonie, Hamburg’daki Musikhalle, Seul’deki Sejong Sanat Merkezi, Amsterdam’daki Concertgebouw gibi ve Çin, Hong Kong, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Güney Afrika, Brezilya, hem solist hem de orkestra ile (Wiener Symphoniker, Berliner Symphoniker, Rai Senfoni Orkestrası, Pomeriggi Musicali, Calgary Filarmoni, Cape Town Filarmoni) sahnelerinde Fabio Luisi, Georg Pehklivanian, Roberto Minczuk, Bernard Labadie, Lior Shambadal gibi maestrolar ile sahne aldı.

Rocco Filippini, Anton Kuerti, Alban Gerhardt, Takacs Quartet, Sine Nomine Quartet gibi sanatçılar ile işbirliği yaptı. 1999’dan beri, eşi Roberto Prosseda ile düzenli olarak dört el piyano resitalleri vermeye başladı. Mendelssohn’un dört el piyano eserleri için kayıtları yakında Decca etiketi ile piyasaya sürülecek.

Alman etiket şirketleri için Chopin (4 Ballads), Schumann (Carnaval, Davidsbündlertänze, Gençlik Albümü), Scelsi (Preludi), Ravel (Miroirs, Gaspard de la Nuit) adanmış birkaç CD çıkarttı. Ocak 2014’te Brilliant Classics ile Roffredo Caetani’nin piyano müziğine adanmış CD’sini yayınladı.

Repertuarında, Polonya, Balladlar, Mazurke ve Chopin Prelü’leri, Schumann, Scriabin, Fauré, Debussy, Ravel, Busoni’ye adanmış birçok monografik program yer alıyor. Son zamanlarda kendini Roslavetz, Mijaskovsky ve Giacinto Scelsi gibi yazarların yeniden keşfedilmesine adadı.

Roberto Prosseda Felix Mendelssohn’nun daha önce yayınlanmamış piyano

müziklerine adanan Decca’dan çıkmış toplam 9 Cd den oluşan kaydıyla uluslararası alanda dikkati çekti. Sayısız plak ödülü kazandı.

1975 senesinde Latina’da doğan Roberto Prosedda Anna Maria Martinelli ve Sergio Cafaro ile piyano eğitimine başladı. Eğitimine katkıda bulunan digger sanatçılar ise Dmitri Bashkirov, Leon Fleisher, Alexander Lonquich, William Naboré, Boris Petrushansky, Franco Scala, Charles Rosen, Karl Ulrich Schnabel, Fou Ts’ong.

2005 yılından itibaren düzenli olarak London Philharmonic, New Japan Philharmonic, Moscow State Philharmonic, Santa Cecilia, Filarmonica della Scala, Bruxelles Philharmonic, Residentie Orkest, Netherlands Symphony, Berliner Symphoniker, Staatskapelle Weimar, Calgary Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic, Leipzig Gewandhaus orkestralarıyla çaldı. Çalıştığı orchestra şefleri ise David Afkham, Marc Albrecht, Christian Arming, Harry Bickett, Riccardo Chailly, Pietari Inkinen, Yannik Nezeit-Seguin, George Pehlivanian, Dennis Russel-Davies, Tugan Sokhiev, Jurai Valcuha, Jan Willem de Vriend.

İtalya’da Accademia di Santa Cecilia(Roma), Teatro alla Scala (Milano), Unione Musicale (Torino), Teatro la Fenice, Accademia Chigiana(Siena), Teatro Comunale (Bologna) gibi kurumlarlarla çalışarak konserler verdi.

Prosedda özellikle Mozart, Schubert, Schumann ve Chopin parçalarında dikkati çekmektedir. 2010 senesinde oniki plak kaydı kutu içinde Deutsche Grammophon (2010) tarafından “Piano Gold” ve “Classic Gold” serisine dahil edildi. 2011’de halk önünde pedallı piyano ile Charles Gounod’nun modern icrasını gerçekleştirdi ve Parma Filarmonica Toscanini, Berliner Symphoniker, Staatskapelle di Weimar, İtalyan İsviçresi Orchestra della Radio, Hollanda Symphony Orchestra, Lahti Symphony Orchestra ile konser verdi.2012’de Howard Shelley idaresinde İtalyan İsviçresi Orchestra della Radio ile Gounod’nun pedallı piyano ile tam versiyonunun kaydını gerçekleştirdi. “Guida all’ascolto del repertorio pianistico” (Curci, 2013) adlı eserin yazarıdır.

“Donatori di Musica” müzik kanalının eşkurucularından ve sanat koordinatörüdür ayrıca

Associazione Mendelssohn Italia’nın başkanı olup, Cremona Pianoforte ve Cremona Mondomusica’nın sanat danışmanıdır.

*Bu etkinlik İtalyan Kültür Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kayıt Formu