SALT Beyoğlu - Sinema Programı - Yenibirlider Derneği

SALT Beyoğlu – Sinema Programı

  • Eylül 13, 2018
  • 7:00 pm ona 8:30 pm
  • Salt Beyoğlu - İstiklal Caddesi 136 Beyoğlu 34430 İstanbul

The Experimental City [Deneysel Şehir] (2017)
Yönetmen: Chad Freidrichs
96 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Bilim insanı, mucit ve Our New Age çizgi romanının yaratıcısı Athelstan Spilhaus, 1960’ların ortalarında, 250 bin kişilik bir planlı topluluk projesi geliştirir. Kuzey Minnesota kırsalında sıfırdan kurulması tasarlanan Minnesota Experimental City (MXC) [Minnesota Deneysel Şehir] ile çevre ve hava kirliliği gibi kentsel sorunların kesin çözümü amaçlanır. MXC, 21. yüzyılda daha yaşanabilir şehirlere model teşkil etmek üzere iletişim, ulaşım, kirlilik denetimi ve enerji kaynakları açısından ileri teknolojiyle donatılacaktır. Jeodezik bir kubbenin de bulunduğu bu modüler yerleşim merkezi sürekli kendini yenileyecek; okulsuzluk felsefesiyle burada yaşayan herkes hem öğrenci hem öğretmen sayılacaktır. Ne var ki, 10 milyar dolarlık devasa proje hayata geçirilmesine ramak kala iptal edilir ve her yönüyle Spilhaus’un ileri görüşlülüğünü yansıtan fütürist bir girişim olarak tarihe geçer.

Perşembe Sineması’nda üç yıl önce sunulan The Pruitt-Igoe Myth’in [Pruitt-Igoe Miti] (2011) yönetmeni Chad Freidrichs’in son belgesel filmi The Experimental City [Deneysel Şehir] Türkiye’de ilk kez SALT Beyoğlu’nda gösterilecek.

Etkinlik İçeriği

Etkinlik içeriğine http://saltonline.org/tr/1849/persembe-sinemasi-the-experimental-city-deneysel-sehir adresinden erişebilirsiniz.