Ayça Aytaç - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Ayça Aytaç

Ayça AytaçMYK Belgeli Profesyonel Koç-PCC, Eğitim ve Kariyer Danışmanı, İzotomi Analisti, Eğitmen, NLP Master, Points of You Expert

Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Ardından kariyerine farklı bir yönde devam etmeye karar vererek çeşitli reklam ajanslarında ulusal ve uluslararası bir çok marka için Müşteri İlişkileri Direktörü olarak çalışmıştır. Sonrasında, sivil toplum sektörüne yönelerek pazarlama iletişimi konusunda hizmet veren bir STK’da Genel Koordinatörlük görevini üstlenmiş, özellikle kişiler ve kurumlar arası koordinasyon ve iletişimi sağlamış, gerek sahada gerek online platformlarda gerçekleşen çeşitli etkinliklerin süreç tasarımlarında bulunmuş ve hayata geçmesinde aktif rol almıştır.

Pazarlama iletişimi sektöründe 20 yıl çalışıp, bu süreçte, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli üniversitelerde 21. yy. yetkinliklerini kullanarak eğitimler vermiştir. Bu süreçte, asıl isteğinin insanlara, özellikle gençlere dokunmak ve onlara fayda yaratmak olduğunu fark ederek, profesyonel hayattaki birikimlerini daha yararlı ve etkin bir şekilde kullanabileceği inancıyla, hayallerinin peşinden giderek odağını bu yöne döndürmüştür.

Koçluk yolculuğunda, ACTP sürecini Sola Unitas Akademi’de tamamlayarak ICF Akredite, Profesyonel Koç ünvanını almıştır. Yönetici Koçluğu ve Öğrenci Koçluğu eğitimlerininin ardından, Amerika merkezli Be-Live in U tarafından verilen, ICF ve Society of NLP akredite olan NLP master eğitimleri ile profesyonel eğitmen eğitimlerini tamamlamıştır; Richard Bandler lisanslı NLP Master Practitioner ünvanına sahiptir. İngiltere merkezli Paul Ekman International tarafından verilen “Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler” (ESaC) ve “Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirme” (ETaC) eğitimleri sonrasında mikro mimik ve doğruluğu değerlendirme uzmanlığını almaya hak kazanmıştır. Points of You Academy tarafından verilen L2. Creative Practice, Adler International Canada tarafından verilen “Duyguları Yönetmek” ve Anka Koçluk tarafından verilen “Koçlar için NLP Teknikleri” ile EMCC tarafından verilen “Mentorluk Eğitimci Eğitimi” tamamladığı eğitimler arasındadır. 700 saatin üstünde koçluk deneyimi olan Aytaç, PCC ünvanına sahiptir.

Yenibirlider Derneği’nin LEAD21 Fellowship Programı’nın Koçluk Sürecini tasarlamış ve hayata geçmesini sağlamıştır; aynı zamanda programda gönüllü koç olarak da yer almaktadır.  AB Projesi kapsamında, ÇSGB ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya’da bulunan üniversitelerin Kariyer Merkezi Kurulumu projesinde eğitmen olarak görev yapmıştır.

Association For Coaching (AC) üyesidir. Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma Derneği’nin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir. AC’nin Gelecek için Koçluk, Easy Coach, PERYÖN ve Limak Vakfı’nın Türkiye’nin Mühendis Kızları, Çelikel Vakfı’nın Yönderlik Programı, vb. projelerde gönüllü koçluk ve mentorluk çalışmalarına devam etmektedir. “Ebeveyn Kitaplığı” kitabına katkı sağlayan yazarlar arasında olup halen Türkiye’nin ilk dijital koçluk dergisi olan Coach Magazine Türkiye’de yazarlık yapmaktadır.

Şu anda, Ayça Aytaç Coaching Eğitim Koçluk Danışmanlık isimli şirketinin çatısı altında, koçluk, danışmanlık ve eğitim çalışmalarını yürütmektedir. Kurumlara, üniversitelere, öğretmenler ve okul yöneticilerine, anne babalara ve öğrencilere yönelik olarak, kişisel gelişim, kişisel farkındalık, pozitif zihin kullanımı, koçluk yetkinlikleri ile iletişim, motivasyon, vb. konularda eğitim, seminer ve atölye çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca, koçluk bitirme tezini “Gençlerin Meslek Seçiminde Etkili Olan Kriterler” üzerine yazmış bir İzotomi Sertifikalı Analist olarak, gençlerin bireysel kariyer planlama çalışmalarına yönelik görüşmelerini, aile danışmanlıklarını ve grup çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Üniversite öğrencisi bir erkek çocuk annesi ve bir seyahat tutkunudur.

Uzmanlık alanları: Kariyer koçluğu ve danışmanlığı, grup koçluğu, öğrenci koçluğu, liderlik koçluğu, motivasyon koçluğu, eğitim danışmanlığı, NLP eğitimleri, kişisel gelişim eğitimleri, yetkinlik eğitimleri,  anne baba eğitimleri, öğretmen ve okul yöneticisi eğitimleri, Points of You Expert, İzotomi kişilik envanteri uygulayıcısı.