Ceren İnce - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Ceren İnce

Ceren İnceBilgi Üniversitesi

Ortaokul ve lise eğitimini tam burslu bir şekilde eğitim gördüğü TED İstanbul Koleji Lisesi’nde tamamladı. Lise 3. sınıfta ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen KL-YES bursunu kazanarak bir sene ABD’nin Indiana eyaletinde lise öğrenimi gördü. ABD’de bulunduğu sene boyunca yaptığı gönüllü çalışmalar için ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından sertifika ödülüne layık görülen Ceren, 13 yaşından beri aktif olarak farklı kuruluşlarda gönüllülük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Değişim senesi süresince katıldığı Model Birleşmiş Milletler (MUN) ve benzeri panellerde delegelik ve başkanlık gibi roller üstlendi. ABD’den döndüğünden beri, KL-YES Alumni Derneği bünyesindeki çalışmalarda gönüllülük ve mentorluk yapmayı sürdürüyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni burslu kazandıktan sonra, Uluslararası İlişkiler bölümüyle yan dal programına başlayarak ilgi alanı olan dünya sorunları ve küresel projeleri öğrenme fırsatı buldu. Üniversitenin ilk döneminde Harvard Business School Club of GCC tarafından düzenlenen Crossroads Emerging Leaders Programı’nın Türkiye’den tek kazananı oldu. Pandemi sebebiyle Dubai’de gerçekleşecek olan etkinliğe çevrim içi olarak devam ettikten sonra Harvard EdX ve Harvard Üniversitesi Güney Asya Enstitüsü tarafından 4 farklı alanda sertifikaya layık görüldü.

 

MEF Üniversitesi ve Mehmet Zorlu Vakfı’nın ortaklığıyla gerçekleşen Yetkin Gençler eğitim programına seçilerek 2020 senesinde ilk çevrim içi YETGEN ve Girişgen eğitim sürecini tamamladı. Burada tanıştığı Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni kendine bir misyon olarak tanımlayan Ceren, bunlardan 7 farklı hedef üzerinde 4 projede görev aldı. Üniversitenin 2. döneminde Pennsylvania’da bulunan Lehigh Üniversitesi’nin düzenlediği “Girişimcilik ve İşletme” eğitimi veren Global Village programını tam burslu bir şekilde kazandı. Çevrim içi olarak hala devam ettiği bu program bünyesinde, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde farklı alanlarda staj ve eğitimleri tamamlayarak 3 adet sertifika kazandı. 2021 Bahar Dönemi’nde ABD’de ilk kez gerçekleşen Model Uluslararası Çalışma Örgütü Simülasyonu’nda Meksika’daki Çocuk İşçiler üzerine bir grup çalışmasında Vali göreviyle rol aldı. Ayrıca yine Uluslararası Çalışma Örgütü ve Lehigh Üniversitesi ortaklığında gerçekleşen stajında yazdığı Çocuk İşçiler ve Mülteci konulu makale kitaplaştırılarak Lehigh Üniversitesi tarafından yayınlandı.

 

Halihazırda hukuk alanında hem Avrupa hem Türkiye’de 2 farklı hukuk departmanında da staj yapan Ceren, GugukCo adlı sosyal girişimde içerik üreticiliği görevini üstleniyor.  Aynı zamanda okul kulüplerinde aktif rol alan Ceren, Bilgi Üniversitesi Genç Hukukçular Kulübü’nün de başkanlığını yürütmektedir. İleri seviye İngilizce, orta seviye Fransızca bilen Ceren, dil eğitimini geliştirmeyi ve yeni diller öğrenmeyi hedefliyor. Gelecekte hukuk alanında start-uplara ve Birleşmiş Milletler bünyesindeki projelere mentorluk vermek isteyen Ceren, topluma ve dünya halklarına faydalı işler yapmak istiyor.