Doğa Kul - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Doğa Kul

Doğa Kulİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Doğa; ilhamını doğadan alan bir İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 3. sınıf biyomühendislik öğrencisi, Girişimcilik Vakfı ve Yenibirlider Derneği Fellow’u,  

farklı alanların kesişim noktasında yaşayan ve bu alanlardaki merakının yaratma cesareti ile bir araya getirebilen 2000 doğumlu bir Z kuşağı temsilcisi. 

İlkokuldan lise sona kadar tüm eğitimini TED Ankara Kolej’inde tamamlayan Doğa’nın lisanslı yüzdüğü 7 yıl ve TED Kız Basketbol Takımı’nda oynadığı 4 yıl boyunca edindiği takım ruhuna ait farkındalıklar onun 6.sınıfta YGA yolculuğunu başlattı. YGA’da sorumluluklar alarak WeWALK akıllı bastonun tasarım ve üretim süreçlerinin tasarlanmasında rol aldı. 3 yıl boyunca geçirilen verimli sürecin ardından, bu başarısını liseye geçiş sınavlarında da göstererek %80 başarı bursu ile lise öğrenimine başladı. Lisede gösterdiği başarı ile International Baccalaureate Diploma Programı’na katılmaya hak kazandı. Öğrencilerin entelektüel, sosyal, duygusal ve fiziksel becerilerini sağlayacak şekilde tasarlanmış ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden kabul gören bu programdan başarı ile mezun olarak hem yurtiçi hem de yurtdışında kabul edilen diploma ile, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Biyomühendislik bölümünü kazanarak lisans eğitimine başladı.   

Lisansın ilk yılında bambaşka alanların kesişim noktalarından ilham aldığını keşfeden Doğa, çeşitli startuplarda çalışmaya başladı. Yapay zeka sayesinde herkesi influencer yapmayı hedefleyen girişim komün*’de Brand Manager olarak görevine devam ederken, bir taraftan da Janus Productions’ta podcast, Youtube ve Instagram için içerik üreticiliğine devam etti. Ardından, süreçte modaya olan ilgisini de keşfederek, aylık lüks kiralık kıyafet aboneliği sunan startup olan UnoMoi’de Marketing&Operations Specialist olarak yer aldı.  En temelde kendisine en çok ilham olan alanları, moda ve biyolojiye olan ilgisini keşfeden Doğa, Bio-Design alanında çalışmaya başladı. Bu çalışmalar kapsamında tamamen laboratuvarda bakteriler ve mantarlar gibi canlılar kullanılarak üretilen vegan deri ve malzemeler üretim süreçlerinin araştırmasına başladı. Bu amaçla Türkiye’nin tasarım, biyoteknoloji ve sanat odaklı ilk ve tek kurumu olan Gözen Institute™’ta sürdürülebilir bir gelecek yaratmak adına Intern olarak yer alıyor.   

Doğa, kreatif düşünürken bir taraftan da birbirinden bağımsız birçok alanın kesişim noktalarından ilham alıyor. Bu ilham ile yeni olan her şeyi keşfederek bu dünyada anlamlı hikayeler yaratmak adına; şu anda mutlidisiplinerliğin var olduğu her alanda araştırmacı kimliğiyle etki yaratmaya devam ediyor. İleride felsefe, sanat, biyoteknoloji ve tasarımı birleştiren şirketlerden birini kurmak adına yarının geleceğini bugünden tasarlıyor 

Diğer YBL 21 mentorlarına da göz atmak ister misiniz?