Melih Araz - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
MEA ID Pic

Melih ArazAta Holding
TFI Yönetim Kurulu Üyesi

Lise öğrenimini Robert Koleji’nde tamamlayan Melih Araz, 1972 yılında Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. USAID/TEV burslusu olarak Kelley School of Business, Indiana Üniversitesi, ABD’de Yüksek Lisans (MBA-1975) yaptı. Ayrıca Harvard Business School’da (1988) “Üst Düzey Yönetim” konusunda eğitim aldı.

Finans ve bankacılık kariyerine 1977 senesinde Citibank N.A.’nın Türkiye organizasyonunda başlayan Araz, bankanın İstanbul, Bahreyn, Atina ve New York birimlerinde üst düzey görevlerde bulundu ve Citibank Türkiye organizasyonunun kuruluş ve genişleme aşamalarında önemli sorumluluklar üstlendi. Daha sonra Çukurova Holding’e bağlı olan Interbank A.Ş.’de CEO/Genel Müdür olarak sekiz sene görev yapan Araz, Interbank’ın ülkemizde kurumsal ve yatırım bankacılığı alanında saygın ve önder bir konuma gelmesinde liderlik yaptı.

Interbank sonrası çeşitli önemli projelerde danışman olarak görev alan ve bazı firmalarda yönetim kurulu üyesi olarak çalışan Araz, halen Ata Grubu’nda üst düzey görevlerde bulunmaktadır. Ata Menkul Değerler A.Ş. de Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Ata Portföy Yönetim A.Ş.’de, Ata Gayrimenkul Yatırım Fonu A.Ş.’de, Ata Grubu’nun gıda alanındaki yatırımlarının holding firması Tab Food Investments (TFI) A.Ş.’de, Burger King China JV Ltd.’de, İzmir Enternasyonel Otelcilik A.Ş.’de, Entegre Harç Sanayii A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlidir. Ata Grubu dışında; Enka A.Ş’de bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetim/Kurumsal Yönetişim Komite Başkanlığı yapmıştır. ( 2012-2018). Araz halen Vestel Elektronik, Vestel Beyaz Eşya ve Zorlu Enerji’de Bağımsız Üye olarak görev yapmaktadır.

Sosyal sorumluluk çerçevesinde ise Araz halen Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi, TESEV (Kurucu Üye), Robert Koleji (Mütevelli Heyeti, Onursal Üye) , Yenibirlider (Mentor) gibi kuruluşlarda görev almaktadır.

Diğer mentorlarımız da göz atmak ister misiniz?