Melike Kırcalı - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Melike Kırcalı

Melike KırcalıProfesyonel Koç- PCC, VCC, İzotomi CA, EIE, POY Explorer, Eğitmen, Ergenlik Dönemi Arşt.

Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olduktan sonra perakende sektöründe Mağaza Müdür Yardımcılığı görevinde bulundum. Kurumsal hayattan ayrıldıktan sonra, 2016 yılında York Üniversitesi Davranış Bilimleri eğitimi ile başlayan yolculuğum profesyonel koçluk eğitimlerim ile devam etti. ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) tarafından akredite olmuş kurum olan Sola Unitas Academy den ICF koşullarına bağlı olarak gereken koşulların sağlandığı eğitimi 2018 yılında tamamladım. Bu eğitim içerisinde; Temel Koçluk yetkinliklerine ek olarak Öğrenci ve İlişki Koçluğu eğitimlerimi de tamamlamış bulunmaktayım. 2019 yılı itibari ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Koç Seviye-6 kriterleri kapsamında MYK Belgeli koç olarak hizmet vermekteyim.

Temel hedefimde olan Öğrencilerle çalışabilmek amacıyla, İzotomi eğitimini aldım. Bu eğitim sayesinde “Mizaç” konusunda uzmanlaşmış bununla ilgili olarak “Meslek Seçiminde Mizacın ve Koçluğun Yeri” başlığı altında makalemi tamamlamış bulunmaktayım. İzotomi Sertifikalı Analist (ICA) olarak kariyer yolculuğunda olan özellikle lise öğrencilerine hizmet vermekteyim.

Koçlukta aktif bir şekilde kullanmış olduğum temel araçlarımdan olan NLP uygulamalarını 2018 yılında NLPAT  kurumundan alarak uluslararası geçerli ve tanımlı NLP Practitioner uygulayıcısı oldum. Duyguların psikolojide, koçlukta ve günlük hayattaki yeri çok kıymetlidir. Bu nedenle, danışanın anlattıklarına bütüncül olarak hakim olabilmek, beden ve dil senkronizasyonunu yakalayarak danışanın yolculuğunu kolaylaştırmak adına Duygusal Zeka eğitimimi tamamlamış bulunmaktayım. Aynı zamanda explorer seviyesinde Points of You uygulayıcısıyım.

Aynı zamanda çalışmış olduğum alanlar gereği Ergenlik ve Gelişim Psikolojisi konusunda Arel Üniversitesinde tez aşamasına gelmiş olan bir yüksek Lisans Öğrencisiyim.

2018 yılı itibari ile kurmuş olduğum Melike KIRCALI Koçluk, Eğitmenlik ve Danışmanlık Ltd şirketimde hizmetlerime devam etmekteyim. Hayatın almak-vermek  dengesi üzerine kurulu olduğuna inancım gereği pek çok sosyal projelerde yer aldım ve almaya da devam ediyorum. 2017 yılından beri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ nde mentor olarak gönüllüyüm bununla beraber 2019 yılından beri Bursa Şubesi Mentorluk Projesi Koordinatörüyüm. Bu proje kapsamında farklı illere Mentor liderliği yapmakla birlikte, Mentor olarak öğrencilerle bir araya gelmek beni en fazla mutlu eden yöndür. Rumelili Sanayici İş Adamları Derneği (RUMELİSİAD) içerisinde Eğitim ve Kadın Komitelerinde görevler almaktayım. Eğitim Komitesi kapsamında ilgili ve uzman olduğum alan olması sebebi ile birçok lisede Meslek Seçimi ve Hedef Planlama konularında Seminerler verdim. İzgören Akademi tarafından kurulmuş olan gönüllülük esaslı bir uğur böceği yani eğitmenim. Uğur böceği olarak “Kendi Hayatının Lideri Ol” seminerini veriyorum.

2021 yılı itibari ile yepyeni iki projede daha yer almaktayım. Bunların bir tanesi KODA (Köy Okulları Değişim Ağı) ile üyesi olduğum UKD (Uzman Koçlar Derneği) arasında başlatılan “İyi ki Varsın Öğretmenim” Projesi ile Muş’ ta eşleşmiş olduğum bir öğretmen ile Koçluk görüşmeleri yapıyorum. Şubatta başlayacak bir başka proje ile Ankara Lions Derneği şubesi aracılığı ile burslu üniversite öğrencilerine geleceğe hazırlanmaları konusunda koçluk yapacağım.