Nilufer Günhan - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
NG-2022

Nilufer GünhanBağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Yönetim Danışmanı

Nilüfer Günhan eğitimini sırasıyla Üsküdar Amerikan Lisesi, Marmara Üniversitesi (İng. İşletme) ve University of West Georgia ABD (MBA)’de tamamladıktan sonra   kariyerine otomotiv sektöründe Doğuş Otomotiv’in kuruluşunda başlamış ve vdf  (Volkswagen Doğuş Finans) şirketinin kuruluş proje yöneticisi ve Genel Müdür Yardımcısı olarak rol alarak başlamıştır.  Hemen ardından TEB Cetelem ve ALJ Finans finansman şirketlerinin kurulmasına ve birer otomotiv finansman şirketi olarak pazarda konumlanmalarına Genel Müdür olarak liderlik etmiştir. Ayrıca 2003-5 yılları arasında da Avrupa Birliği “European Banking Passport” mevzuatı çerçevesinde bir Alman bankası olan Volkswagen Bank‘ın İngiltere Şubesi’nin kurulması ve tün Volkswagen grup markaları bayilerinin stok finansmanı hizmetlerinin yürütülmesi konusunda program liderliği görevinde bulunmuştur.

 

Sn. Günhan Türkiye’de finansman sektörünün kurulmasından bu yana Tüketici Finansman Derneği Başkanlığı ve Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu üyeliği görevleri kapsamında banka dışı finansal sektörün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yapmıştır.

 

Kendisi 2018-2022 yılları arasında Abdul Latif Jameel International Dubai ofisinde Finansman Şirketleri, Sigorta Şirketler ve FinTech bölge CEO olarak görev yapmıştır. Halihazırda ALJ şirketleri ve diğer farklı kurumlarda bağımsız yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini icra etmekte ve aynı zamanda yönetim danışmanı olarak çalışmaktadır. Ayrıca gönüllü mentorluğun yanısıra,  Boğaziçi Üniversitesi BÜYEM eğitmeni olarak dijital dönüşüm, strateji, liderlik, aile şirketlerinde kurumsallaşma gibi alanlarda eğitimler vermektedir.

 

2018 yılında Ekonomist Dergisi tarafından seçilen Türkiye’nin 50 Başarılı Kadın CEO’su arasında yeralan Günhan, ayrıca 2020 yılında Dubai’de Finext tarafından “Excellence in Finance – Finansta Mükemmellik” ödülü almıştır.

Diğer mentorlarımız da göz atmak ister misiniz?