Okan Demirkan - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Okan Demirkan

Okan DemirkanKolcuoğlu Demirkan Koçaklı Hukuk Bürosu

Ortak

Av. Okan Demirkan, akademik eğitimini sırasıyla İsrail, Hollanda ve İngiltere’de tamamlamış, avukatlık kariyerine 2000 yılında başlamıştır. Kendisi halen Kolcuoğlu Demirkan Koçaklı Hukuk Bürosu’nun Uyuşmazlıkların Çözümü, Enerji & Altyapı ve Etik & Uyum alanlarından sorumlu ortağıdır.

Demirkan, yerli ve yabancı müvekkillerini yerel mahkemeler ve milletlerarası tahkim heyetleri nezdinde avukat olarak temsil etmektedir. Demirkan’ın avukatlık yaptığı uyuşmazlık türlerine ticari davalar, idari davalar, iş davaları ve beyaz yaka suçlara ilişkin ceza davaları dahildir. 20 yıldır milletlerarası tahkim davalarında yoğun tecrübe kazanan Demirkan, uluslararası ve yerel tahkim süreçlerinde hakemlik ve bilirkişilik de yapmıştır. Kendisi Who’s Who Legal ve Global Arbitration Review tarafından 2019-2020 yıllarında “Uluslararası Tahkim Dünyasında Geleceğin Lideri” olarak tanınmıştır.

Demirkan’ın diğer bir uzmanlık alanı enerji ve altyapı projeleridir. Ülkemizin en önemli ve uluslararası anlamda kritik enerji projelerinden Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, TANAP Doğal Gaz Boru Hattı, Shah Deniz (Etap II) Doğal Gaz Satışı ve Sinop Nükleer Santrali Projesi gibi projeler, Demirkan’ın önemli rol oynadığı projelerden bazılarıdır. Bu gibi projelerdeki başarıları sonucunda Demirkan, International Law Office dergisi tarafından 2013, 2014 ve 2017 yıllarında “Yılın Enerji ve Doğal Kaynaklar Avukatı” kategorisinde Client Choice Award ödülünü kazanmıştır. Ayrıca Who’s Who Legal tarafından enerji alanında “Global Elite Thought Leader” olarak tanınmaktadır.

Türkiye’nin etik ve uyum alanındaki lider sivil toplum kuruluşu Etik ve İtibar Derneği’nin (TEİD) eski yönetim kurulu üyelerinden olan Okan Demirkan, bu derneğin Mevzuat Geliştirme ve Etkinleştirme çalışma grubunun kurucusudur. Bu kapsamda, Türkiye’de özellikle özel sektöre ilişkin rüşvet ve yolsuzlukla mücadele yasalarının geliştirilmesinde önemli mesai harcayan Demirkan, bu alanda birçok müvekkiline de danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Diğer mentorlarımız da göz atmak ister misiniz?