Raşit Irmak - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
rasit-irmak

Raşit IrmakBahçeşehir Üniversitesi

Raşit Irmak, 7 Ağustos 1996 tarihinde İstanbul’da doğdu. Derece ile bitirdiği Atatürk İlköğretim Okulu sıralarındayken yazılım ile tanıştı. Ayrıca donanım ve sosyal sorumluluk gibi farklı konulara da yönelerek çeşitli yarışmalarda dereceler elde etti. Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde eğitimine devam ettiği sırada kurumsal firmalarda yazılım alanında çalışmaya devam etti, hatta çeşitli kurumlarda yöneticilik pozisyonuna yükseldi. Lise döneminin sonlarına doğru, birden çok grup şirketine yazılım danışmanlığı yapmakla beraber, çalıştığı bir e-ticaret firması iflas etmek üzere olunca, yazılımın haricinde dijital pazarlama, reklam ve tasarım gibi konulara daha fazla ağırlık vermeye başladı. Bunun çıktısı olarak e-ticaret firmasına katkılarıyla çalıştığı şirketin ortağı olarak bu süreci tamamladı.

Pazarlama, strateji, yönetim gibi alanlardaki deneyim ve bilgisini dijitalde olduğu gibi gerçek yaşamda da artırmak adına tekstil, hizmet gibi sektörlerde de farklı girişimler gerçekleştirerek sahada bulundu. Lise son sınıf öğrencisi iken (2015) yaklaşık altmış kişiden oluşan Girişimci Gençler Birliği’ni (GİGEB) kurdu. Bahçeşehir Üniversitesi’nden ApplyBAU programı kapsamında üç farklı bölümden davet aldı. Yazılım Mühendisliği bölümünü seçerek yerleşti. Üniversitedeyken sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerine yöneldi, aynı zamanda çeşitli firmalara danışmanlık yapmaya devam etti. Bu alanlardaki çalışmaları ve GİGEB ile beraber dünyanın ilk VR ekipmanlarından birkaçını üretti; sektörün global pazarda önde gelen şirketleri ile iş ortaklıkları kurdu ve onlara sağladığı katkılar ile adını çeşitli resmi sayfalarda duyurdu. Bu dönemde Silikon Vadisi’nde bulunan uluslararası ölçekteki bir firmadan, özellikle VR/AR alanındaki savunma sanayine yönelik çalışmaları ile, teklif aldı fakat ülkede kalmayı tercih etti. Üniversitesinin online kanalı BAUTV’nin kurucularından biri olarak medya ile yakından ilgilendi. 2016 yılında sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik teknolojileri üreten şirketi KUVARS’ı kurdu. Aynı dönem içerisinde TÜMSİAD Gençlik Konseyi’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak, şu anda devam ettirdiği Üniversitelileri ve İş İnsanlarını Birleştirme Komisyon Başkanlığı görevini üstlendi. Sosyal sorumluluk alanında kanser tedavisi gören çocukları VR ve AR teknolojileri ile eğlendirici ve eğitici içeriklerle buluşturdu, Türkiye Üstün Zekalılar Eğitim Vakfı, Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezi, çeşitli ilkokul ve ortaokul kurumlarında teknoloji alanında gönüllü eğitmenlik yaptı.

Birçok organizasyonda konuşmacı olarak bulunarak bilgi ve deneyimlerini aktarmaya çalıştı. 2019 yılında Akıllı Mantar’ın kurucu ortağı olarak nesnelerin interneti (IoT) ve Tarım 4.0 alanlarıyla da ilgilenmeye başladı. Halihazırda Akıllı Mantar, BAUTV, KUVARS, TÜMSİAD ve sosyal sorumluluk kurumlarındaki görevlerini devam ettirmekle beraber edindiği bilgi ve tecrübelerini rakiplerine, iş ortaklarına ve üretmek isteyen herkese aktarmaya gayret etmektedir.

Diğer YBL21 temsilcilerine de göz atmak ister misiniz?