Serdar Urçar - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği

Serdar UrçarIndex Grup
Danışma Kurulu Üyesi

Profesyonel kariyerine Arthur Andersen’de mali denetim bölümünde başlayan Serdar Urçar, uluslararası bilgi teknolojisi ürünleri dağıtım şirketi olan Karma Bilgisayar’da çalışma hayatına devam etmiştir. Bunun ardından bir internet servis sağlayıcı olarak kuruluş aşamasında olan Superonline’ın çekirdek kadrosunda yer almıştır. Serdar Urçar, yaklaşık 19 yıl sürecek HP kariyerine, Türkiye’de Finansal Hizmetler bölümünü kurmak üzere 1997 yılında başlamıştır. 2002 yılında gerçekleşen HP-Compaq birleşmesinin ardından Kişisel Sistemler Grubu Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 2007 yılında aynı iş grubunun Ortadoğu Genel Müdürlüğü’nü yapmak üzere Dubai’ye yerleşmiştir. Ekim 2008’de HP Türkiye’nin Genel Müdürü olarak atanan Serdar Urçar, 2013 yılından 2016 yılı ortasına kadar HP MEMA bölgesi (Ortadoğu, Akdeniz, Afrika) Satış-Dağıtım Kanalları ve KOBİ Pazarı Bölge Direktörü olarak görev yapmıştır.

HP kariyerini sonlandırdıktan sonra Index Grup’ta Danışma Kurulu Üyesi olarak heyecan verici bir Dijital Dönüşüm projesine başlayan Serdar Urçar, aynı zamanda Sun Grup bünyesindeki tekstil ve konfeksiyon şirketi Ekoten’de kurumsal sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Dubai’den Türkiye’ye döndüğü dönemde birkaç yeni girişime yatırım yaparak melek yatırımcılığa da adım atan Serdar Urçar, bu çerçevede hem İTÜ Çekirdek, hem de Yenibirlider Derneği oluşumlarında genç yönetici ve girişimcilere gönüllü mentorluk yapmaktadır.

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, aynı üniversitenin Jeanne Monnet Enstitüsü’nden Avrupa Politikası ve Ekonomisi konusunda yüksek lisans derecesi almıştır. Serdar Urçar, yöneticilik kariyeri ve eğitiminin bir parçası olarak 2005 yılında INSEAD’ın Genç Liderler Yönetici Eğitimi Programı’na katılmış ve bu programı başarı ile tamamlamıştır.

Liderlik, dijitalleşme ve yaşam felsefesi ile ilgili görüşlerini “Aklımdan Geçenler” adlı bloğunda paylaşan Serdar Urçar, Türkiye Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyeti, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği ve Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre üyesidir.

Evli ve iki kız çocuk babasıdır. Sporu ve hareketi yaşam tarzının bir parçası yapmaya inanan Serdar Urçar futbol tutkusu dışında snowboard, yelkencilik ve son zamanlarda artan bir heyecanla golf sporu ile ilgilenmektedir. Bir dönem Şahika Tekand’ın stüdyosunda oyunculuk eğitimi alan Serdar Urçar aynı zamanda bir çağdaş görsel sanatlar tutkunudur.

Diğer mentorlarımız da göz atmak ister misiniz?