Sinem Öktem - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği

Sinem Öktemİzotomi Analisti, Öğrenci ve Ebeveyn Koçu, Gestalt Koçu

1967 yılında Adapazarı’nda doğan Sinem Öktem, Orta ve lise eğitimini Sakarya Anadolu Lisesi’nde, üniversite eğitimini de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Bölümü’nde tamamladı.

ICF (International Coach Federation) akredite koçluk eğitimlerini tamamlayan Sinem Öktem; ICF Koçu, Sola Unitas’tan İzotomi Analisti ve Mülakat Değerlendirme Uzmanlığı, Paul Ekman International’dan ESAC (Emotionals Skills and Competencies-Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler), ETAC (Evaluating Truthfulness and Credibility-Doğruluğun ve Güvenilirliğin Değerlendirilmesi) unvanlarına sahiptir.

BBC English Yayınları’nın Türkiye ofisinde profesyonel iş hayatına başladı. Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’nda Genel Koordinatör Yardımcısı ve Eğitim Direktörü olarak yürüttüğü görevinden sonra kendi mobilya mağazasını açarak girişimcilik deneyimine ilk adımlarını attı.

Ardından uzun yıllar uluslararası şirketlerin mümessili olan Elektrik Elektronik Rezistans firmasında İthalat Müdürü olarak çalıştı. Ağırlıklı olarak Fransız, Alman, Belçika ve Portekiz şirketleriyle çalışırken yaptığı yurt dışı gezileri, seyahat ve keşif tutkusunu besledi.

Sosyal sorumluk projelerinin katma değerinin bilinci ve yaşadığı toplumun bir bireyi olarak sorumluluklarının farkındalığıyla AÇEV bünyesinde 6 sene boyunca yetişkinlere gönüllü okur-yazarlık eğitimi verdi.

2016 yılında koçluk mesleğine tam zamanlı olarak devam etme kararı aldı. Sola Unitas Academy’de temel koçluk eğitimlerini takiben, Öğrenci ve İlişki Koçluğu, ardından da öğrencilerle çalışmanın önemli ve bütünleyici bir parçası olduğuna inandığı, Ebeveyn Koçluğu ve Duyguzal Zekâ Uzmanlığı eğitimlerinden geçti.

2 yıl boyunca, Prof. Dr. Hana Nita Scherler’den Gestalt Terapi eğitimi aldı. Yine Gestalt temelli Awarenes IQ eğitimlerini PhD. MCC. Dorothy Siminovirch ile tamamladı.

Sinem Öktem, gençlerin hayatlarındaki en önemli kararlarından birinin üniversite tercihleri ve kariyer yolculukları olduğunu düşünüyor ve onlara bu yolculuklarında rehberlik ediyor. Öğrencilerin, değerleri ve yetkinliklerinin farkında olarak bilinçli tercihler yapmalarının, mutlu ve başarılı kariyer hayatı için en önemli adımlardan biri olduğuna inanıyor ve gençlerin bu yolculuğunda onlara eşlik eden ebeveynleriyle de, kendileri ve çocuklarıyla ilgili farkındalıklarını artırmak için koşulsuz ebeveynlik üzerine çalışıyor.

“Kişi her zaman seçme ve kendini yeniden yaratma potansiyeline sahiptir” diye düşünen Sinem Öktem, özlem duyulan hayata adım atmak adına, Gestalt temelli yaklaşım ile bireylerin öz kaynaklarını keşfedeceği ve farklı bakış açılarından bakarak hedeflerine doğru ilerleyeceği bir dönüşüm sürecinden geçmelerine destek oluyor.

İlgi alanları arasında yaratıcı yazarlık, senaryo yazarlığı ve fotoğrafçılık var.

Sinem Öktem 2013 yılında bir hayal kurdu. Hayali Bodrum’a yerleşmekti. 2018 yılı başında bu hayalini gerçekleştirdi. Tüm deneyimini İstanbul’dan sonra, Bodrum’da gençler ve yetişkinlerle paylaşmak üzere büyük heyecan duyuyor.