Sude Zeyrek - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Sude Zeyrek

Sude ZeyrekBoğaziçi Üniversitesi

Sude 2001 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Liseyi Robert Kolej’de okudu, hâlen Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü 2. sınıfta okuyor.  

Boğaziçi Üniversitesi Yöneylem Araştırma Kulübü’nde (BÜYAK) Proje Direktörüdür. “Data&Analytics Summit” gibi yıllar içerisinde ülke çapında prestij kazanmış etkinliklerin proje liderliğini yapmıştır. Takımıyla beraber “Metaverse, NFT’s, Cryptocurrency” gibi yeni çağa hitap eden konuları kapsayan yepyeni bir etkinlik ortaya koydu ve öğrenci kulüpleri arasında bir ilke imza atmış oldu. Genç kadınları rol model alabilecekleri iş kadınlarıyla buluşturarak iş hayatlarına başarı getirecek ağlar kurmalarına yardımcı olmayı hedefleyen “BU Women in Business” topluluğunda yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaktadır. 2021 yılında grup liderliğini yaptığı takımıyla Türkiye’nin ilk ve tek dijital pazarlama yarışması olan “Digital Marketing Challenge”da birinci oldu. KPMG’nin globalde düzenlediği “Ideation Challenge 2021”de ekip arkadaşlarıyla birlikte Türkiye birincisi oldu ve yurtdışında Türkiye’yi temsil etti. Üç farklı şirkette B2B pazarlama, içerik pazarlaması, SEO, Google Analytics, start-up’ların geliştirilmesi ve risk sermayesi yatırımı gibi alanlara yönelik stajlar yaptı. Şu an ise Influera adlı girişimde içerik stratejisti ve iş geliştirme uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Avrupa’da 60 binden fazla öğrenciye hitap eden güçlü network ağı ESTIEM’in (European Students of Industrial Engineering and Management) aktif bir üyesidir. Lise yıllarında, biri İZEV Vakfı’nın da iş birliği ile gerçekleşen, down sendromlu ve kimsesiz çocuklara yönelik çok sayıda sosyal sorumluluk projesinin yürütücülüğünü yaptı. Yazları Nesin Matematik Köyü’nde gönüllü olarak çalıştı. 

Küçük yaşlarda başlayan müzik tutkusu ile 5 yaşında Klasik Batı Müziği keman eğitimi almaya başladı. İlk keman performansını ilkokul 4.sınıfı okuduğu Japonya’da sahneledi. İlkokul yıllarından itibaren kendi kurduğu müzik gruplarında solistlik yapmaya başladı. Robert Kolej orkestrasının (RC Orchestra) kemanistleri arasına seçilen Sude, daha sonra solist olarak çok sayıda sahne performansında yer aldı. Soprano olarak bulunduğu Robert Kolej polifonik korosu (RC Singers) ile her yıl farklı bir Avrupa ülkesinde prestijli yarışmalarda dereceler elde etti. Kurucularından olduğu “Hamlin Players” adlı müzikal tiyatro kulübünün başkanlığını yaptı. 2015’te tam burs kazanarak Londra’da sahne sanatları eğitimi aldı ve performans sergiledi. 2017-2018 yılları arasında “Fantastik Edebiyat” adlı derginin yaratıcı yazarlığını ve editörlüğünü yaptı. Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü’ne bağlı olan BÜMK Orkestra’nın solisti olan Sude, yakın zamanda kurduğu müzik gurubu ile de popüler şarkıların cover’larını yaparak İstanbul’da çeşitli mekanlarında sahne almaktadır. Tüm bunların yanında Sude’nin en büyük tutkuları arasında Japon kültürü ile dilini öğrenmek ve kayak yapmak yer almaktadır. 

Diğer YBL 21 mentorlarına da göz atmak ister misiniz?