Ufuk Karaca - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Ufuk Karaca

Ufuk KaracaTOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Ankara’da doğup büyüyen Ufuk, sürdürülebilir kalkınma amaçları ile ileri teknoloji çözümlerinin buluştuğu noktalarda varlık göstermeyi seviyor.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği ana dal, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler yan dal öğrencisi olan Ufuk, akademik temelini multidisipliner bir bakış açısı ile inşa etmek istiyor.

Üniversite topluluklarında başkanlık, Microsoft Learn Öğrenci Elçiliği, Birleşmiş Milletler SDSN Youth Sürdürülebilir Kalkınma Koordinatörlüğü gibi roller üstlenerek teknoloji ve sürdürülebilirlik alanlarındaki yetkinliklerini ilerletmek ve sosyal etki üretmek için çalıştıktan sonra; şu anda gençlik temelli bir sürdürülebilir kalkınma amaçları danışmanlığı/kolaylaştırıcılığı hizmeti kurmayı hedefliyor. Aklının bir köşesi ise hep yüksek teknoloji girişimlerde.

Enerjisini, birikimlerini yeni diller, yeni kültürler görmeye harcamayı çok seven Ufuk; şu ana kadar 10 ülkeyi ziyaret etme, İngilizce, İspanyolca ve Almanca’yı akıcı düzeyde, Fransızca’yı başlangıç düzeyinde öğrenme imkânı buldu. En büyük hayali bu listeyi genişletebilmek ve gerçek bir dünya vatandaşı olabilmek. 2021 yılında 6 aylık bir staj süreci boyunca AB’de yaşayarak bu hedefine bir adım daha yaklaştı.

Tüm bunların yanı sıra piyano çalmayı, şarkı söylemeyi ve yazmayı, yemek yemeyi çok sever. Favori tablosu Rembrandt, “The Night Watch”.

Diğer YBL 21 mentorlarına da göz atmak ister misiniz?