Aysun Yıldız Özer - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Aysun Yıldız Özer

Aysun Yıldız Özer

Kurumsal hayatta yirmi yılı aşkın bir geçmişi olan Aysun Yıldız Özer’ gerek kamu, gerekse özel sektörde uzun yıllara uzanan bir deneyime sahip. 

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirmiş, İngiltere’de University of Kent at Canterbeurry’de Avrupa Ekonomik Entegrasyonu üzerine yüksek lisans ve Essex Business School’dan doktora derecesi almıştır.  

Üniversiteden mezun olduğunda kariyerine Hazine Müsteşarlığında uzman yardımcısı olarak başlıyor. Kariyerindeki ilk dönemeci de burada kıdemli uzman olarak tamamlıyor. 

Aysun, Müsteşarlıktaki yıllarını ilerinin üst yönetici adayı olarak yetiştiği, yurt dışında master ve doktora eğitimlerini de sığdırdığı yüksek yoğunluklu bir öğrenme dönemi olarak tanımlıyor.  

 

Çalıştığı dönemde Hazine Müsteşarlığı dinamik bir kamu kurumu olarak hem kamu hem de özel sektöre üst düzey yönetici yetiştirme misyonuyla kendisi gibi pek çok meslektaşını özel sektör, uluslararası kurumlar ve bürokraside üst düzey görevlere hazırlamış. 

Müsteşarlıkta Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğünde uluslararası kreditör kurumlar ve yerel kurumların koordinasyonunda çalışmış. Çok kültürlü ortamlarda çalışmayı çok seviyor, çünkü pek çok yeni şey öğrenme fırsatı sunuyor bu ortamlar.  

Müsteşarlıkta 13 yıl severek çalıştıktan sonra uygulayıcı olarak özel sektörü deneyimlemek istiyor. Sigorta ve bireysel emeklilik Müsteşarlıkta uzman yardımcısı olarak 5 yıl çalıştığı alanda edindiği kamu tecrübesini, şirket pratiği ile birleştirerek Baştan beri hazırlandığı yöneticilik yolculuğuna sigortacılık sektöründe pazarlama ve kurumsal iletişimden sorumlu yönetici olarak devam ediyor. 

 

2015 yılında göreve başladığı Türkiye Sigorta Birliğinde halen Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmakta, Araştırma, strateji geliştirme ve uluslararası kurumlarla ilişkileri yürütmenin yanı sıra, Birliğin kurumsal iletişim faaliyetleri ve bireysel emeklilik branşına bağlı işlerini de yürütüyor. Birlikteki ekibinin yanı sıra Birlik bünyesindeki komiteleri koordine ediyor, kamu otoritesi, uluslararası kurumlar ve diğer paydaşlarla ilişkileri yürütüyor.  

Kişisel gelişim alanına özel bir ilgisi var ve bu konuda okumayı, araştırmayı, öğrendiklerini paylaşmayı seviyor. 2021’den bu yana koçluk eğitimleri alıyor ve sosyal toplum kuruluşlarında gönüllü koçluk; mentörlük yapıyor. 

 

 

 

Diğer koçlarımıza da göz atmak ister misiniz?