Berke Yalman - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Berke Yalman

Berke YalmanMEF Üniversitesi

2001 yılında Aydın’da doğan Berke’nin, çocukluğundan bu yana hayatında takım sporları hiç eksik olmadı. Judo ve Futsal branşlarında Türkiye dereceleri elde etti. MEF Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okumak için İstanbul’a geldiğinde kariyer yolculuğu başladı. Hazırlık okurken 21. Yüzyıl Yetkinleri Farkındalık programı olan YetGen ile tanıştı ve 6 ay boyunca katılımcı olarak 2 UNDP Projesi ve 1 şarkı üretti. Bundan sonraki süreçte YetGen’de lider olarak devam edecekti.  

YetGen’de 23 kişilik ekibi liderlik ederek hem kariyer yolculuklarında hem de YetGen serüvenlerinde onların yol göstericisi oldu. İlerleyen dönemlerde YetGen’de Ölçme Değerlendirme ve Excel Departmanlarına liderlik ederken 3 büyük proje geliştirdi; Ölçme & Değerlendirme departmanında yeni bir sistem yarattı, her dönem 600+ saat işgücüne ihtiyaç duyan bir işi takım arkadaşı ve RPA çözümü ile 1 saate indirdi, Kodlamaya Giriş projesi kapsamında 25 kişilik kendi ekibini kurdu, 1000 kişiye 50+ saatlik interaktif bir eğitim yarattı. Şu an YetGen’de iş geliştirici olarak çalışıyor ve yeni projeler üretiyor, iş birlikleri sağlıyor. İş geliştirme ekibi ile birlikte rakip analizi yapıyor, Eğitim Teknolojileri sektöründeki gelişmeleri takip ediyor. Ayrıca yeni paydaşlar buluyor ve onlar ile birlikte yeni projeler yaratıyor. Şirket içindeki yeni projelerin süreç tasarımını yapıyor ve proje liderlerine danışmanlık yapıyor.

StartupMEF Kulübüne katıldı, oldukça detaylı bir çalışma ile yıllık organizasyon ve pazarlama planlamaları yaptı. Sonrasında SmartOpt, Nebilsem, Var mı gibi çeşitli sektörlerdeki startuplarda oldukça farklı görevler aldı. Sonrasında; kendi öğrenme yönetimi sistemi ile aynı hedefe giden katılımcıları 3’er kişilik ekiplere bölen, başarılarını takip eden ve kursu en iyi verimle tamamlamayı hedefleyen, bu süreci mentor ve laboratuvar asistanları ile destekleyen interaktif bir eğitim sistemi olan CourseBuddies adlı kendi girişimini kurarak 2000+ fazla kişinin yazılım öğrenmesine vesile oldu.

Girişimcilik yetileri gelişen Berke, Core Strateji’de danışman stajyer olarak Türkiye’nin öncü kurumlarına kurum içi girişimcilik ve inovasyon konusunda destek oldu. Sektörel araştırmalar yapıp sunumlar yaptı. Bir girişim daha kurmaya hazırlanırken, bu girişimi Alibaba’nın yaratmaya başladığını fark etti ve Alibaba’nın şirketinden teklif alıp çalışmaya başladı. 

Akademik hayat ile birlikte; latin dansları, tiyatro, satranç ve takım sporları ile ilgileniyor. Berke gerçek mutluluğun o an yaptığı işi %100’ünü vererek yapmakta olduğuna inanıyor. Gelecekte ise sektörleri tanımak ve projeleri sistematik bir bakış açısıyla çözmek istiyorum; Uzun vadede danışmanlık konusunda kendimi geliştirmek istiyorum.

Diğer YBL 21 mentorlarına da göz atmak ister misiniz?