Emre Hayatoğlu - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Emre Hayatoğlu

Emre HayatoğluBoğaziçi Üniversitesi

Emre Hayatoğlu, Boğaziçi Üniversitesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2. sınıf öğrencisidir ve Ekonomi yan dal yapmaktadır. Ortaöğretimde Bilim ve Sanat Merkezinden akciğer kanseri için alternatif tedavi yöntemi projesi ile, ayrıca Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Programından ve Eskişehir Fatih Fen Lisesinden okul birinciliğiyle mezun olan Emre’nin öncelikli ilgi alanları arasında yapay zekâ, robotik, kodlama ve elektrikli araçlar yer almaktadır. Emre boş zamanın çoğunluğunu kodlama ve tasarımın yanı sıra, bateri ve piyano çalarak, bilimkurgu romanları okuyarak geçirir, tiyatro ve MUN ile her fırsatında uğraşır.  

PHP, javascript, C++, MySQL dillerinde ve MATLAB’da ileri düzey tecrübesi olan; SolidWorks, AutoCAD, Xilinx ISE, Sony Vegas Pro ve Adobe yazılımlarını uzmanlıkla kullanabilen Emre, üniversitede okuduğu ilk yılda okulunun Web Birimi’nde yazılımcı asistan olarak çalışarak Boğaziçi Üniversitesinin web sitelerinin renovasyonunda görev almıştır. First Lego League ve TÜBİTAK Proje Yarışmalarında ekibiyle tasarladığı robotlarla birincilik elde etmiş ve BİLSEM’deki ekibini FRC için hazırlamıştır, aynı zamanda okulunun robotik kulübünün kurucularındandır ve alt dönem öğrencilere ilk eğitimini gerçekleştirmiştir. Toplumda görme engelli bireyler hakkında farkındalık yaratmak üzerine Eskişehir’de BİLSEM ile beraber bir sosyal girişim projesi başlatmıştır. C2 düzeyinde İngilizce ve B1 düzeyinde Almanca dil bilgisine sahip olan Emre’nin, ICT üzerine 7 diğer ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen bir Erasmus+ projesinde Polonya’da düzenlenen yarışmada, ekibine liderlik ederek tasarladığı robot 2. olmuştur. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin düzenlediği MUN’de UNFPA komitesinde İsveç delegasyonunu temsilen komitedeki en iyi delege ödülünü kazanmıştır. Lisesinin tiyatro kulübünde hem Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” eserini sahnelerken müzik ekibinde perküsyon şefi olarak görev almış ve Haldun Dormen’in “Kantocu” eserinde başrollerden birini canlandırmıştır. En beğendiği eserler Isaac Asimov’un “Foundation” serisi ve Ray Bradbury’nin “Fahrenheit 451”idir, favori albümü ise Pink Floyd’un “Wish You Were Here” EP’sidir. 

Emre’nin hayat gayesi gittikçe gelişen ve her gün farklı alanlara entegre olabilen görüntü işleme teknikleri, biyomühendislik ve biyoteknoloji prensiplerinden yararlanarak, ihtiyaç sahipli insanlara 3-boyutlu yazıcılarla basılmış organları, mümkün olan en az masrafla ve doku uyuşmazlığı problemini ortadan kaldırarak ulaştırmaktadır. Böylelikle tahmin edilen insan ömrünün sınırlarını öncesinde hayal edilemeyecek seviyelere getirmeyi hedeflemektedir. Bunun yanı sıra lisans programından mezun olduktan sonra kendi radyo programını ve müzik grubunu kurmak, seslendirmeyle uğraşmak istemektedir. 

Diğer YBL 21 mentorlarına da göz atmak ister misiniz?