Okan Dursun - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği
Okan_Dursun_Photo

Okan DursunCo-Founder&CEO Carbon Gate

Her iki yılda bir, bu öncü inisiyatif, dünyanın en acil sorunlarıyla mücadele eden ve liderlikleriyle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) gerçekleşmesini hızlandıran 17 genç değişim liderini tanımaktadır.

Okan Dursun, 2022’de 77. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun başlangıcında Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) için 17 Genç Liderden biri olarak tanındı. Adaylık, 190’dan fazla ülkeden 5.400’den fazla başvuru sonucunda gerçekleşti. Bu Genç Liderler grubu dünyanın dört bir yanından geliyor ve Birleşmiş Milletler’in tüm sütunlarında, SKH’nin gerçekleşmesini hızlandıran liderlikle çalışıyor.

Okan, kurumsal şirketlerin karbon emisyonlarını ölçmelerine, izlemelerine ve sonuçlandırmalarına yardımcı olan sürdürülebilirlik odaklı bir karbon nötr ekosistem hızlandırıcısı olan Carbon Gate’in kurucu ortağıdır. Carbon Gate, Climate-KIC tarafından desteklenen dünyanın en büyük Cleantech Programı’ndaki start-uplardan biri olarak seçildi.

Okan, gençleri yarının değişim liderleri olarak yetiştirmek için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) öğrenimini SKH eğitimiyle birleştiren dünyanın ilk eğitim teknolojisi şirketi olan Twin Science’ın kurucu üyesidir. Twin Science, 70’ten fazla ülkede Twin STEM Kitleri ve Twin mobil uygulaması ile bir milyondan fazla gence ulaştı. Twin Science, Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Teknoloji Öncüsü” olarak tanındı, 2020 BETT Ödülleri’ni kazandı ve Avrupa Oyuncak Endüstrisi’nden Gümüş Değişim için Oyna Ödülü’nü aldı.

Öğrenci olarak Okan, üniversitede okurken Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Genç Guru Akademisi ile yolculuğuna başladı. Mülteciler, yetimler, görme engelliler ve diğerleri için etki odaklı projeler geliştirmek üzere 50.000 başvurucu arasından 50 genç yetenek arasına seçildi. Eğitimdeki eşitsizliği küresel olarak ortadan kaldırmaya olan tutkusuyla, Okan aynı zamanda Dünya Bilim Hareketi (WSM) adlı bir sosyal sorumluluk projesini de yönetiyor. Proje, çocuklara STEM eğitimine daha iyi erişim sağlama amacındadır. WSM, Kamerun, Gana, Güney Afrika, Tanzanya, Kenya ve Türkiye’de 500.000’den fazla mağdur çocuğa ulaştı.