Zühal Yiğit - YBL Ekosistemi - Yenibirlider Derneği

Zühal YiğitKariyer Koçu, PCC, Eğitmen, İK Danışmanı, Yazar

Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Zühal Yiğit, Bilgisayar Programcılığı, İşletme lisans, İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans bölümlerinden mezundur. IT departmanında, teknik bir alanda başladığı iş yaşamını, farklı sektörlerdeki firmalarda İnsan Kaynakları Yöneticiliği yaparak sürdürmüştür.

Zühal Yiğit, özellikle “X ve Y Kuşaklarının Örgütsel Tutumları Açısından İncelenmesi ve Bir Örnek Olay” konulu yüksek lisans tezi sayesinde, X ve Y kuşaklarının birbirleri ile karşılaştırılmasına dair değişik çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlardan; kuşakların birbirleri ile olan çatışmaları, mesleki ve kariyer hedef farklılıkları, kendisini “İnsan” ile ilişkili iş yaşamında bir sonraki aşamaya taşıyacak koçluk eğitimleri almasına teşvik etmiştir.

Bu sebeple ICF Akredite koçluk eğitimleri almaya başlamıştır. Öğrenci Koçluğu, İlişki Koçluğu, Takım Koçluğu, Yönetici Koçluğu, NLP Practitioner ve NLP Master eğitimlerini tamamlamıştır. Londra merkezli Full Circle Development tarafından verilen Kariyer Koçluğu eğitimini tamamlamış Türkiye’deki on iki koçtan biridir. Kariyer koçluğu alanında bireysel ve kurumsal koçluk görüşmeleri gerçekleştirmiştir. Koçlar için, büyük bir heyecanla hazırlamış olduğu Kariyer Koçluğu Eğitimini mezun olduğu okulda vermiş, koçlar yetiştirmiştir.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) Türkiye Birimi’nde 2016-2018 döneminde Üye İlişkileri ve Eğitim Çalışma Kurulu’nda yer almıştır. Ardından 2018-2020 döneminde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. ICF Türkiye ve bazı derneklerin işbirliği ile gerçekleşen projelerde gönüllü koçluk görüşmeleri ile fayda yaratmıştır. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Türk Eğitim Derneği (TED) bunlardan bazılarıdır.

Zühal Yiğit, PCC unvanına sahip bir koçtur . Temel Koçluk Eğitimi, Kariyer Koçluğu, Yönetici Koçluğu Eğitimleri ve mentorluk çalışmaları ile koç adaylarının ünvan süreçlerinde yer almaktadır. Kariyer Atölyesi, Characterix Envanter Uygulaması, Değerleme Merkezi gibi çalışmalar sayesinde daha çok kişinin kariyer gelişimine destek verebilmekten son derece mutludur. Üniversitelerde ve kurumlarda kariyer konulu seminerlere katılan ve atölyeler düzenleyen Zühal Yiğit’in kişisel web sayfası ve bazı dergilerde makaleleri yayınlanmaktadır. Kariyerini Baştan Yarat isimli kitabın yazarıdır.