Sizi geleceğe taşıyacak program YBL 21, bu yıl Türkiye İş Bankası desteğiyle başlıyor

Program Hakkında

YBL 21 programının amacı Türkiye’nin 7 bölgesinde üniversitelerde okuyan başarılı öğrencilerin mezuniyetlerinden önce kendilerini daha iyi tanımalarını sağlayarak ve eksik yönlerinin gelişmesine destek olarak iş hayatına başarılı bir şekilde giriş yapmalarına olanak vermek ve saha çalışmaları ile iş hayatında aktif oyuncu olmalarına katkı sağlamaktır.

Kısaca öğrencilerin kendilerini yeniden keşfetmelerini sağlamayı ve sonrasında değişime öncülük etmelerini amaçlamaktadır.

ybl21

Seçim Süreci

Türkiye’nin dört bir yanından online başvuru alıyoruz
10 Boyutlu Envanter Testi uygulaması yapıyoruz
BM 17 Sürdürülebilir Global Kalkınma Hedefi ile alakalı videolarınızı değerlendiriyoruz
Online mülakatlar ile final değerlendirmemizi gerçekleştiriyoruz

0

'den fazla başvuru

0

şehirden temsilci

0

Lider Mentor

0

sosyal girişim projesi
ybl21-5
ybl21-1
ybl21-6
ybl21-2
ybl21-3
ybl21-4

Program içeriği

Online Liderlik Eğitimi

Seçim sürecinin ilk aşamasını, “Başvuru Formu” etabını, geçen her YBL21 Programı adayı 2 ay boyunca Turkcell Akademi desteğiyle katılımcılara özel olarak hazırlanan online eğitimlere davet edilecekler. Eğitim hafta sonları paylaşılacak olup her eğitim sonrasında yollanacak çalışmaların yapılması beklenmektedir. Bu noktada amaç yalnız seçilen YBL21 Temsilcilerinden ziyade programa ilgi duyan ve liderlik konusunda kendini geliştirmek isteyen tüm üniversite öğrencilerine bu imkanı tanımaktır.

17 Konu 7 Bölge Proje Yarışması

Programa seçilen YBL21 Temsilcileri yaz döneminde Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir 17 Kalkınma Hedefinden bölgesi için en uygun olan alanı seçerek 8 haftalık süreç ile projelendireceklerdir. Daha sonra aralık ayında yapılacak olan #21Olsaydım lansmanında her kişi kendi bölgesi ile ilgili sorunu ve çözümünü jüri üyelerine sunacaktır. Toplamda jüri üyelerinden en yüksek puanı alan 3 proje seçilerek hayata geçirilmesi için Yenibirlider Derneği ve işbirlikçileri tarafından desteklenecektir.

Liderlik Kampı

Türkiye’nin 7 bölge, 81 ilinden YBL21 Programı’na kabul edeceğimiz üniversite öğrencileri 4 gece 5 gün sürecek liderlik kampına davet edilecektir. Liderlik üzerine çeşitli eğitimlerin uzmanlar tarafından verileceği, çeşitli vaka analiz çalışmaları ile beraber atölye çalışmaları yapacakları ve Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 Global Kalkınma Hedefi çerçevesinde kendi bölgeleri için hazırlayacakları sosyal girişim proje yarışması için çalışmalar yapacaklar. Aynı zamanda Türkiye’nin her bölgesinde katılacak her üniversite öğrencisi akranları ile beraber vakit geçirme, takım çalışmalarına katılma şansı yakalayacaklar.

Lider ile zirveye

Türkiye’nin her bir yanından gelen lider ruhu yüksek başarılı öğrenciler, kariyer yolculukları için en önemli düzlük olan bu dönemde Türkiye’nin öncü liderleri ile biraraya gelecekleri güz ve bahar döneminde olmak üzere 2 buluşma gerçekleştirecekler. Liderliğin bir çok yönünü görme fırsatı bulacakları bu buluşmalarda, YBL 21 Temsilcileri Liderleri ile ilk görüşmelerinde öğle yemeği yiyecekler, kariyer değerlendirmesinde bulunacaklar. Bahar döneminde gerçekleştirilecek ikinci buluşmada ise beraber bir toplantıya katılacaklar ve firma içerisinde networking imkanına sahip olacaklar. Programa dahil edilen YBL21 Temsilcileri, programa destek veren 26 Lider Mentorü ile bir lider ve iki temsilci olacak şekilde kura yöntemiyle eşleşecekler.

YBL 21 Programı 2017 temsilcilerine göz atmak ister misiniz?

YBL 21 Programı Mentorları

Videolar

ybl-21-taniyalim
ybl21-liderle-zirveye

Sıkça Sorulan Sorular

YBL21 Programı’nda hangi süreçler olacak?

YBL 21 Programı başvuru formu olumlu sonuçlanan tüm adayların Turkcell Akademi tarafından sunulan ve Yenibirlider Derneği tarafından kurgulanan 2 aylık “Online Liderlik Eğitimi’ne” kabul edilecekler. Seçim sürecinin mayıs ayında tamamlanmasıyla beraber programa kabul edilen YBL21 Temsilcileri, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen sürdürülebilir 17 global kalkınma hedefi çerçevesinde kendi bölgeleri için en öncelikli sorunu belirleyerek projelendirecekler.

Ağustos ayında yapılacak olan liderlik kampında YBL 21 Temsilcileri 5 gün sürecek kampta çeşitli vaka çalışmaları, eğitimler ve saha çalışmaları yapılacak. Son etap olan “Lider ile Zirveye” bölümünde bahar döneminde YBL 21 Temsilcileri 2 kere liderleri ile buluşma gerçekleştirecekler.

YBL21 Programı’na başvuru tarihi ne zaman?

YBL21 programının 2018 dönem başvuruları başlamıştır. Kayıt için tıklayınız.

YBL21 Programı’nın Lider Mentörleri kimler yer alacak?

YBL21 programı mentörleri bu sayfanın üst kısmında listelenmiştir.

YBL21 Programı dahilinde sertifika verilecek mi?

Evet. Programın bitiminde tüm seçilen temsilcilerimize mezuniyet sertifikası veriliyor.

YBL21 Programı ücretli mi?

Program YBL21 Temsilcilerine tamamen ücretsizdir.

YBL21 Programı Liderlik kampı ne zaman nerede olacak?

Liderlik Kampı, İstanbul’da Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilecektir.

YBL21 Temsilcileri ve Lider Mentör eşleştirmeleri nasıl yapacak?

Liderlik Kampı’nda 52 YBL21 Temsilcimiz 26 Lider Mentörü ile kura eşliğinde eşleştirilecek. YBL21 Programı’na katılacak her 2 kişinin 1 Lider Mentörü olacak.

Seçme ve değerlendirme kaç süreçten oluşuyor?

Seçme ve değerlendirme süreci 4 farklı süreçten oluşmaktadır.

YBL21 Programı’nda kontenjanlar neye göre belirlendi?

YBL21 Programı’nda belirlenen 25 kişilik kontenjan bölge öğrenci nüfus oranları baz alınarak sayısal olarak paylaştırılmıştır.

YBL 21 Programı 2017 temsilcilerine göz atmak ister misiniz?