Yenibirlider, Career Cast ile Liseli Gençleri Destekliyor! - Yenibirlider Derneği

Yenibirlider, Career Cast ile Liseli Gençleri Destekliyor!

Yenibirlider, Career Cast ile Liseli Gençleri Destekliyor!

Career Cast Nedir?

Career Cast, liseli gençlerin kariyer seçimlerini keskinleştirmeyi hedefleyen ve Yenibirlider Derneği’nin desteklediği bir lise gelişim programıdır.

Gençlik, kendimizi tanımaya başladığımız ve dünyadaki sayısız yollardan hangisinde yürüyeceğimize karar verdiğimiz dönemdir. Career Cast, liseli gençlere kendilerini tanıyıp kariyer yollarını çizmelerini destekleyen temel eğitimler, kariyer buluşmaları ve içerik üretimi modülleri sunar. Böylece gençler; kişisel marka yaratmaktan öz geçmiş hazırlamaya kadar çeşitli temel eğitimlerle, seçtikleri kariyer modülünden üniversite öğrencisi, genç profesyonel, akademisyen, girişimci ve yönetici buluşmalarıyla odaklandıkları alanları çok boyutlu ele alabilirler. 

Career Cast’in Kuruluş Hikayesini Kurucu Gençlerden Dinliyoruz

“Bizler, Kabataş Erkek Lisesi‘nde öğrenim gören beş arkadaş, Robert Kolej Junior Achievement kulübünün organize ettiği bir girişimcilik yarışması olan Remixopolis’e katıldık ve Yenibirlider Derneği’nin LEAD21 Fellowship Programı’nın iyileştirilmesi amacıyla vermiş olduğu vaka çalışmasında ekipçe birinci olduk. Bunun neticesinde de Yenibirlider bizlere dernek çatısı altında 1 aylık bir deneyim kazanma süreci sundu. Bu süreç bizim olabildiğince özgür ve yaratıcı düşünerek ortaya yeni bir şeyler koymamıza olanak sunuyordu. Tüm bunların çıktısı olarak 1 ay sonunda liselilere yönelik bir program şeması oluştu.

Lise düzeyindeki öğrenciler erken bir yaşta bölüm seçmek zorunda kalıyorlar ve bu noktada henüz meslek seçimlerinin kesinleşmemesinden kaynaklı zorluklar yaşıyorlar. Programımızın amacı da liselilerin yaşamakta olduğu bu kafa karışıklıklarını azaltmak, onlara yol göstermek ve kariyerlerini en mutlu olabilecekleri şekilde oluşturmalarına katkı sunmak. Misyonumuz doğrultusunda programımızda temel eğitimler, farklı düzeylerden konuşmacı konuklar, vaka çalışmaları, ürün çalışmaları ve büyük bir etkinlik organizasyonu gibi içerikler yer alıyor. Program takvimimiz 4,5 aylık 2 dönemden oluşuyor.

Başta ekibimiz Deniz Can, Gülnihal Delice, İpek Deren Özer, Meriç Şahinolanlar ve Cemil Türk’ten oluşuyordu. Sonrasında ekibimize Doğukan Şavk da dahil oldu. Son durumda ise İpek Deren Özer, Gülnihal Delice, Doğukan Şavk ve Meriç Şahinolanlar Career Cast’te aktif olarak rol alıyor.”

Career Cast’i Instagram’dan takip etmek için tıklayın!