Ekosistemimizden Faruk Özdemir - Yenibirlider Derneği

Ekosistemimizden Faruk Özdemir

Faruk kimdir, şimdi ne yapıyor?

Merhaba, ben Faruk Özdemir. Yönetim Bilişim Sistemleri (M.I.S.) mezunuyum, mezun olduktan sonra Tosyalı Holding’te çalışmaya başladım. İhracat tarafında Business Developer olarak görev yapmaktayım, pazar araştırması yapıp ülke raporları yazıyorum. İç piyasa tarafında ise Satış ve Pazarlama görevini yürütüyorum, kendi portföyümü yönetiyorum.

Ayrıca üniversite döneminde kurduğum “Why NOT” adlı projemi de devam ettiriyorum. Proje bazlı çalıştığımız Why Not olarak, e-ticaret üzerine yoğunlaştık yakın zamanda yeni bir platformu hayata geçireceğiz.Bunun dışında Dreamstalk’ın Yürütme Kurulunda görev almaktayım. ‘bir hayalimiz var’ adlı seriyi başlattık, kariyer başlangıcım, Yenibirlider deneyimlerimi anlatmak üzere bir yola çıktım; Boğaziçi Üniversitesi’nde başladığım seminer serisi sırasıyla Çukurova Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’ne kadar ulaştı ve devam etmekte. Yazılım ile ilgilendiğim için dijital marketing alanında çalışmalar yapmaktayım, üniversite döneminde yaptığımız tüm projelerin de danışmanlığını yürütmekteyim.

Boş zamanlarımda ise arkadaşlarımız ile kurduğumuz müzik grubu ‘The Core’ ile çalışmalara devam ediyoruz. Fitness ile yakından ilgiliyim, kış aylarında board, yaz aylarında aktif olarak yüzme ile ilgileniyorum.

 

YBL21 Süreci Senin İçin Nasıl Fayda Sağladı?

Kariyer başlangıcımda kırılma noktalarından bir tanesi YBL21 oldu, burada yakaladığım en büyük şans ise General Electric Türkiye CEO’su ve Türkiye Başkanı Canan Özsoy Hanım oldu.

Hayatımın en karmaşık olduğu dönemde çizdiği yol haritası ve verdiği tavsiyeler sayesinde geleceğime farklı bir açıdan bakmayı öğrendim kendisinden. Hayat hikayesi motivasyonumu arttırdı, İngilizcemin yanına Fransızca öğrenmeye bu vesile ile başlamış oldum.

Hala görüşmelerimiz devam ediyor, konuşmalarımda-sohbet ortamında hep kendisinden saygıyla bahsederim. Burada edindiğimiz arkadaşlarımız ile görüşmelerimiz, bilgi paylaşımlarımız devam ediyor. Kurduğumuz bu network ortamı her geçen sene yeni gelen arkadaşlar ile artmaya devam ediyor. Bir 10 sene sonra belki de sektörde ki en iyi firmalarda YBL21 mezunlarını sıkça görebileceğiz.

 

YBL21 Programına Başvurmayı Düşünen Gençlere Nasıl Bir Mesaj Verirsin?

Yeni dünya düzeninde; empati, takım çalışması, sorumluluk alabilmek, yaratıcı düşünebilmek  gibi yetenekler ön plana çıkıyor. Yenibirlider Derneği’nde aldığımız eğitimler, kurduğumuz ilişkiler sayesinde bu özelliklerimiz fazlasıyla gelişiyor. Girişimciliğe meraklı, sosyal yönü çok kuvvetli, lider adayı yüzlerce insanla tanışma imkanını burada yakalayabilir, geleceğinize en büyük yatırımın tohumlarını burada atabilirsiniz. İlk başvuru yaptığımızda bu noktalara kadar geleceğini hiçbirimiz bilmiyorduk.

Sizleri de aramıza bekliyoruz.