Liderlerin Yankıları: Oprah Winfrey - Yenibirlider Derneği

Liderlerin Yankıları: Oprah Winfrey

Oprah Winfrey jenerasyonunun en büyük girişimcilerinden, tanınmış isimlerinden ve entellektüellerinden bir tanesi. Belki de Amerika’nın, ve hatta artık dünyanın en çok konuştuğu isimlerinden. 2020 Amerika başkanlık seçimleri için aday olacak söylentilerinin çıkması şaşırtıcı olmasa gerek.

Peki Amerika’nın ırkçılık üzerine mücadele ettiği dönemde bir siyahi olarak hem televizyonun day-time’da en çok izlenen kadın olması, hem Amerika’nın en gelişmiş medya girişimini kurması, hem de bugün başkanlığa dahi aday gösterilecek entellektüelliğe, güvene ve tanınırlığa sahip olması nasıl mümkün oldu?

Oprah Winfrey’in bize bu noktada her hikayede karşılık bulacak bazı liderlik tavsiyeleri var.

1. Korku – Egemen ol

“Korktuğunuz şeyin hiçbir gücü yoktur. Korkuyor olmanız, işte o güçtür. Gerçekle yüzleşmek sizi özgür kılacaktır”

Oprah bize çok net ifade eder: korkuyor olmak korktuğumuz şeyi güçlü kılmaz. Aksine sadece korkuyor olduğumuz düşüncesi güç toplar. Ve bu engellenmesi gereken bir olgu değildir. Aksine, kontrol edilip iyiye kanalize edilirse, gücü yönetmenin sonucu başarıya çıkaracaktır. Korkularıyla yüzleşip bu güçlü duygularını, duygusal gücünü kontrol eden biri Oprah Winfrey. Ülkesindeki önyargıları kıran biri Oprah, söyledikleri böylelikle daha da anlamlanıyor.

2. Başarısızlık – reddet!

Oprah için bu durum çok açık. Eğer süreç seni aydınlattıysa, ve sürecin içinde olmaktan mücadele etmekten mutlu olduysan, sonucu asla ama asla başarısızlık olmayacaktır. En azından böyle hissettirmeyecektir. Mücadelenin de en güzel kısmı budur. Savaşa kazanmak için girdiğimizde yenilgi biz yıkacak, galibiyet ise beklediğimiz tatmini vermeyecektir. Yalnızca mücadelenin gücü, ruhu için savaşmak sonunda yenilgi bizi yıkmayacak, güçlendirecek; galibiyet ise damarların en derin köşelerine kadar hissedilecektir.

3. Başarı – öngör!

Kulaklarımda yankılanan bir farkındalık örneği sözü var. “Otantik benliğimin beni bu kadar başarılı kılacağını bilmiyordum. Daha önce keşfetseydim, daha çok iş başarırdım.”

Kendinize giden yol benliğinizi keşfetmekten geçiyor. Liderler, bugün her nerede ve ne kadar tanınıyor olursa olsunlar, belki de bir tek noktada kesişiyorlar. Kendilerini çok iyi tanıyorlar. Güçlerini de, güçsüzlüklerini de…

Oprah Winfrey izlenmesi gereken biri. Okumak demiyorum çünkü kameraların karşısında yaşamış biri Oprah, hayatını da tekniklerini de başarılarını da *görmek isteyen herkes için* insanlığa sunmuş. Unutmayın, yaptığı işin büyüklüğü, önemi, bizimle alakası, değeri, kıymeti her ne olursa olsun, bugün yalnızca kendilerini keşfetmiş insanların hikayelerini dinliyoruz.

Onlara lider diyoruz.

Ataberk Özcan