Ekosistemimizden Melike Gül Aydın - Yenibirlider Derneği

Ekosistemimizden Melike Gül Aydın

Melike kimdir, şimdi ne yapıyor?

Merhaba İsmim Melike Gül Aydın, Antalya’nın Alanya ilçesinde dünyaya geldim.  Tam burslu olarak TED Alanya Koleji Özel Lisesi’nde lise eğitimimi tamamladım. Yetiştiğim bölgeyi ve okumuş olduğum TED Koleji’ni hayatımda bir dönüm noktası olarak kabul ediyorum ve hayat bakış açımı, kültürümü ve beni olumlu anlamda etkilediğini düşünüyorum. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, Endüstri Mühendisliği okumaya başladım. Endüstri Mühendisliği üniversiteye hazırlanırken istediğim tek bölümdü ve şimdi yani üniversiteyi bitirdiğimde görüyorum ki, gerçekten tam bana göre bir okulun ve bölümün parçası olmuşum. Bence üniversite eğitimi  %40 akademik, %60 bireysel gelişimimizden oluşuyor. Ben de bu %60’ı etkin bir şekilde değerlendirmek için, beni farklı yönlerde geliştirecek, hem akademik hem iş hayatıyla hem de kişisel gelişimime katkı sağlayacak birçok eğitimin parçası oldum. Çok farklı sektör ve departmanlarda staj yaparak “Melike gerçekten ne istiyor, onu gerçekten ne mutlu ediyor?”  sorusunun cevabını bulmaya çalıştım. Bir iş fikrinin peşinden koştum ve bir startupta kurucu oldum, onunla çeşitli yarışmalara katıldım ve birçok ödül ve derece alma imkanım oldu.

Beni dünyada en mutlu eden şey; ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirmek, puzzle yapmak ve problem çözmek diyebilirim. Şimdi, Nielsen Company isimli bir Amerikan şirketinde Business Analist olarak görev yapmaktayım. FMCG sektöründe yer alan şirketlerin düzenli olarak bulunduğu sektör ve pazarlarda data analizlerini gerçekleştirerek, bu şirketlere yaptığım analizler çerçevesinde insight/öngörü sunuyorum. TED Alanya Koleji Mezunları Derneği Yönetim Kurulu’nda Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmekteyim; lisemizden mezun ya da  mezun olacak arkadaşlarımıza için proje üretilmesi ve koordine edilmesi konusunda destek veriyorum.

Dünyayı ve kendimi pozitif anlamda değiştirmek benim en temel amacım, bunun için çalıştım, çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim.  

 

YBL21 Süreci Senin İçin Nasıl Fayda Sağladı?

YBL 21, başlangıcı olan ama sonu olmayan, gerçekten mükemmel bir serüven.  Benim için YBL 21, birbirine sımsıkı bağlı, kendimizi, ülkemizi ve dünyamızı olumlu anlamda değiştiren ve değiştirecek sevgi ve bilgi dolu bir yuva!  YBL21 programı altında geçirdiğim dönemde, mentorlarim ve temsilci arkadaşlarımla yapmış olduğum motivasyon ve deneyim içeren nice paylaşım sayesinde ayaklarımın daha net yere bastığını düşünüyorum.

Sunulan imkanlar gerçekten her yönü ve her şeyi tanımamız ve anlamamız için tasarlanmış. Bu da aslında bizim eksik parçalarımızı bulmamızı ve kendimizi tamamlamamızı kolaylaştırıyor. Mentorum Sabancı DX Genel Müdürü Burak Aydın ve çeşitli startup kuruculuğunu üstlenmiş şimdi de Figopara Kurucusu ve CEO’su olan Koray Gültekinn Bahar ile yapmış olduğum paylaşımlarda da aslında onların da bizim dönemlerimizde benzer kaygı, çalışmalar ve gayretler içinde olduğunu görmek bana gerçekten ciddi bir motivasyon sağlamıştı. YBL 21 süresince, hem eğlendim hem öğrendim diyebilirim.

 

YBL21 Programına Başvurmayı Düşünen Gençlere Nasıl Bir Mesaj Verirsin?

Ben YBL21 programına üniversite hazırlıktan itibaren 4 kere başvuru gerçekleştirdim,  4. başvurumla beraber programa dahil olabildim. Yani, asla pes etmeyin!

Kendimizi  tanımanın yapmamız gereken en temel şey olduğunu düşünüyorum. Eğer biz lise üniversite zamanlarımızda, yani yolun henüz başlarındayken kendimizi tanır, ne yapmak isteyip, ne yapmak istemediğimize karar verebilirsek bu geleceğimiz için inanılmaz bir kazanç. Ben YBL21 programı altında aldığımız eğitimlerin, paylaşımlarımızın, sunmuş olduğu networkün, yürütmüş olduğumuz projelerin  kendimi bulmak ve kendimi bir yerden bir yere taşımak konusunda inanılmaz bir etkisinin olduğunu düşünüyorum.  

Benim YBL21 programına başvuru yapmak isteyen arkadaşlara en büyük tavsiyem; “YBL21 programı öncesinde, sırasında ve sonrasında kendinizin, çevrenizin, yaşadığınız coğrafyanın ve dünyanın farkına varın, tanıyın ve anlayın.” İşte o zaman siz de YBL21 programının mutlaka parçası olacaksınız!

Bizlerle her zaman iletişime geçebilirsiniz. Hepinizi aramızda görmeyi umuyorum