Sevgi Dilde Başlar - Yenibirlider Derneği

Sevgi Dilde Başlar

Hemen hemen her gün duyduğumuz söylemlerdir; Kadından mühendis olmaz, Bu erkek işi siz kenara çekilin, Şu işi adam akıllı yapamadın gitti, Erkek sözü verdim, Bilim adamı; çünkü bilim sadece erkeklere özgü bir alan; kadın yönetici vb… Örneklerde görüldüğü gibi toplumsal eşitsizlik sadece iş yaşamında değil, konuşma jargonunda bile kendine yer edinmiş.

Toplumsal eşitsizlik sadece ülkemizde değil, tüm dünyada bugüne kadar olmadığı kadar önemli hale geldi. Her ülke, kadın-erkek eşitliği ve kadınların iş gücüne katılımını konusunda artan çalışmalar yapmakta. Türkiye bu eşitsizlik konusunda diğer ülkelere nazaran çok daha vahim bir durumda. Kadınların işgücüne katılımında 144 ülke arasında 131’inci sırada!

Global örneklere bakarsak, Fortune 500 şirketlerinden sadece yüzde 3’ünün CEO’sunun kadın… Dünya Ekonomik Forumu’nun geçen yıl yaptığı araştırmaya göre kadın ve erkek arasındaki ekonomiye katılım ve fırsat eşitsizliği yüzde 59’luk bir oranla, 2008 yılından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Bu hızla devam ettiğimiz sürece, uçurumun kapanması ancak 2186 yılında mümkün olacak!

Peki bu uçurum kapanması için 2186 yılına kadar bekleyecek miyiz? Aman benden geçti artık, benden sonrası ne yaparsa yapsın diyerek olaylara miyopik bir yaklaşım mı sergileyeceğiz? Tabi ki HAYIR! Türkiye’de pek çok kurum toplumsal eşitsizlik konularında çalışmalar yapmakta.

Koç Holding; He For She kampanyası ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin nedenleri ve sonuçlarına dair kamuoyunda farkındalık yaratmak ve bütüncül bir yaklaşımla iş kültüründe ve sosyal hayatta daha eşitlikçi bir yaklaşım geliştirerek rol model olmayı hedeflemektedir.

TUSIAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu, Türkiye’de toplumsal yapının gelişimi için kadınların eğitim, çalışma hayatı ve siyasete eşit katılımlarının önündeki engelleri tespit etmek, farkındalığı artırmak ve çözüm önerileri getirmek yönünde çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca TUSIAD yakın zamanda adını Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği yerine Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği olacak şekilde değiştirdi.

Doğuş Grubu, Cinsiyet Eşitliği konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedefliyor. Bu konuda pek çok çalışmalar yaparak toplumsal farkındalığı en üst düzeyde tutmaya çalışıyor. İnci Holding, UN Women önderliğinde oluşturulan Kadının Güçlendirilmesi (WEPs) prensiplerini imzalayarak, iş hayatında cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçmek için çalışmalar yapmakta.

Borusan Holding ise 2017 yılı 14 Şubat’ta “Sevgi Dilde Başlar” hareketini başlattı. Amaç iş yaşamındaki ayrımcı dil ve davranışların önüne geçmek. Çünkü iş yaşamında cinsiyetler yoktur. İşler kadın ya da erkek diye ayrılmaz.  Mesela; kadın iş arkadaşlarımız kutlamalarda pasta getiren, pasta kesen, toplantılarda çay servis eden kişiler olmak zorunda değiller! Toplantılarda kadınlar not tutar diye bir kural yoktur! Bir ofiste herkesin erişebileceği bir telefon varsa ona bir kadın bakmak zorunda değildir!

Toplumsal eşitsizliği çözmenin yolu sevgi dilinden geçmektedir. Benim bu eşitsizliği çözmeye gücüm yetmez dememeliyiz. Her gün belki de farkında olmadan kullandığımız kelimeleri değiştirerek bile, bu problemin çözümüne katkı sağlayabiliriz:

Adam olmak İnsan olmak

Adam gibi Doğru düzgün

Adamakıllı Layığıyla

Adam olana İnsan olana

Erkek sözü Söz

Erkekliğe sığmayan İnsanlığa sığmayan

Bilim adamı Bilim insanı

İş adamı İş insanı

İnsanoğlu / Ademoğlu İnsanlık

Sözünün eri Sözünü tutan

Baba evi Aile evi

Bu işin adamı Bu iş için biçilmiş kaftan

Bakış açını değiştir, dilini değiştir. Dil değişirse, dünya değişir! Unutma; Sevgi dilde başlar!