Spot Projects : Sanatçısı İpek Duben eşliğinde “LoveGame” sergi turundaydık - Yenibirlider Derneği

Spot Projects : Sanatçısı İpek Duben eşliğinde “LoveGame” sergi turundaydık

YBL ekosistemimizle birlikte İpek Duben’in uzun bir aradan sonra izleyiciye sunduğu, terk edilmiş bir kumarhanede aşk şarkıları eşliğinde, tehlikeli bir oyuna davet ettiği “Love Game” isimli enstelasyonuyla yüzleşmek için rulet masasının etrafında toplandık.

İpek Duben’in uzun bir aradan sonra ilk kez izleyiciyle buluşan “LoveGame”enstalasyonu, hem içeriği hem ifade biçimiyle yıllara meydan okuyor.

İzleyiciyi, terk edilmiş bir kumarhanede aşk şarkıları eşliğinde, tehlikeli bir oyuna davet eden “LoveGame”, pırıltılı kürelerin, göz alıcı ışıkların arkasına gizlenmiş trajedilerle yüzleşmek için rulet masasının etrafına toplanacak oyuncuları bekliyor. Eşlerin, ebeveynlerin “sevdikleri kişilere”, birbirlerine, çocuklarına uyguladıkları her türden şiddet ve cinayet, renkli bir kumarhane kurgusundaki incelikli detaylarda saklı duruyor. Kariyeri boyunca toplumsal meseleleri merkeze alan işleriyle; aile içi şiddet, kadının varoluş mücadelesi, etnik ve cinsel kimlik, göç, yurtsuzluk gibi bireysel/toplumsal yaraların kaynağı olan pek çok derin konuya parmak basan Duben, bu enstalasyonunda, suçlu ve aldatılmış kişileri damgalayan toplumun sınır tanımazlığını sorguluyor.

Basamakları tırmanırken kaçınılmaz olan dönüşümün kilometre taşlarına, geldiği noktaya, varacağı hedefe, deneysel ve gelişime açık bir duruşla projeksiyon tutan Merdiven, sanatseverleri bu “oyun”a çağırıyor.